Дали гледате порно на Интернет додека работите од дома? 50 проценти од нив одговараат потврдно …

15 јули, 2020
Naslovna

Половина од вработените кои работат од дома, гледаат повеќе содржини за возрасни отколку порано и тоа на истите уреди што ги користат за деловни цели.

Оваа бројка е една од резултатите од новиот извештај на Касперски, кој го имаше одговорот на прашањето „Како КОВИД-19 го смени начинот на работа на луѓето?“.

Новиот начин на живот што вработените се принудени да го прават во услови на изолација од дома, влијае на односот помеѓу нивниот деловен и приватен живот. Скоро една третина, 31 процент од вработените велат дека поминуваат повеќе време на работа отколку порано. Извештајот исто така укажува дека станува сè потешко за вработените да ги одделуваат деловните и личните активности.

Она што ги загрижува компаниите е што 51 процент од вработените, кои признаваат дека почнале да гледаат поголема содржина за возрасни од кога почнале да работат од дома, и дека тоа го прават на уредите што ги користат за работа.

Скоро една петтина (18%) од вработените гледаат порнографска содржина на уреди што ги обезбедуваат нивните работодавци, додека 33% од нив признаваат дека гледаат содржини за возрасни на нивните уреди што ги користат за работа.

Покрај порнографијата, втората група развива навика да користи лични уреди за работа, со што се зголемува потенцијалниот ризик од откривање чувствителни информации. На пример, 42% од вработените користат приватни сметки за е-пошта во деловни цели, а 49% од нив признаваат дека употребата на приватни сметки за деловни цели е зголемена бидејќи тие работат од дома.

Повеќе од една третина, поточно 38% од вработените користат лични апликации за преписка што не биле одобрени од ИТ секторите на компании, од кои 60% изјавиле дека тоа го прават многу почесто во нови околности.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi