Дали изгледот навистина убива: Дознајте што овие особини говорат за вашето здравје

9 октомври, 2020
e61ab079fe7f045cc1df7871e0f981df92312ed2

Од бојата на косата и очите до големината на градите и прстите, можеме да научиме многу за нашето здравје.


Ушен набор

Ако добиете брчка на ушниот лобус, тоа може да значи дека имате несигурно срце. Студиите сугерираат дека брчките во ушите можат да доведат до поголем ризик од срцеви заболувања или мозочен удар. Се смета дека брчките укажуваат на тоа дека протокот на крв низ малите садови до ушите е послаб и веројатно е поврзан со формирање на блокади во артериите. Ова ја прави кожата помалку еластична.

Боја на коса

Бојата на вашата коса може да укаже на нешто посериозно. Црвенокосите се изложени на поголем ризик од карцином на кожа и имаат помал праг на болка. Но, се покажа и дека тие имаат помали шанси за рак на простата. Идејата за „глупава русокоса“ е глупост – русокосите имаат малку повисок коефициент на интелигенција во споредба со темнокосите луѓе, се вели во студија од Државниот универзитет во Охајо.


Левучари

Секоја десетта личност е левак, а експертите проценуваат дека луѓето кои пишуваат со лева рака имаат поголема веројатност да заболат од цревни заболувања. Но, тие имаат пониски стапки на артритис. Левичарите почесто пијат алкохол и паѓаат во депресија, но побрзо закрепнуваат од мозочен удар.

Боја на очите

Имајќи сини, зелени или сиви очи или светла кожа претставува поголем ризик од рак на очите, вели американско истражување. Студијата покажа дека луѓето со кафени очи имаат побрзи реакции и се опиваат побрзо.

Грпка на носот

Ако имате голема „кука“, помала е веројатноста да се разболите. Истражувачи од Универзитетот во Ајова откриле дека поголемите носови вдишуваат помалку загадувачи, одбиваат микроби од устата и можат да ги намалат ефектите од треската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum