Дали спиете во пижами или не? Истражувањата покажале дека подобро е…

10 октомври, 2020
5057a17f15a8ab7aeacadbdab539650681ed2f7e

Луѓето кои страдаат од несоница се помалку активни, подебели се од просекот и се повеќе склони кој болести.

Постојат многу едноставни трикови кои можат да ви помогнат добро да спиете, а еден од нив е да започнете да спиете без пижами.

Glavne razlike između načina na koji muškarci i žene spavaju 😴

Публикувахте от Magazin Novosti в Петък, 11 септември 2020 г.

Има неколку придобивки од спиењето без ова парче облека, а подолу ќе откриеме некои од нив:

1. Полесно ќе заспиете

Експертите одамна знаат дека е потешко да се заспие во просторија со висока температура. Од таа причина, тие препорачуваат добро да ја проветрите просторијата пред да одите во кревет, но исто така и да не се покривате премногу и да не носите пижами, освен ако имате лошо греење и надвор е многу ладно.

2. Ќе ја заштитите кожата

Истражувањата покажаа дека мажите во просек носат една пижама тринаесет ноќи по ред, додека жените ја заменуваат со друга дури по седумнаесет дена. Ова секако не е здраво бидејќи разни бактерии кои ѝ штетат на нашата кожа се акумулираат на пижамите, па затоа дефинитивно повеќе се препорачува да спиете голи или во долна облека што се менува секој ден.

3. Вашата врска ќе биде подобра

Не мора да водите љубов за да се чувствувате блиски со партнерот ако голите тела ви се допираат под прекривките. Научниците знаат дека ова доведува до лачење на окситоцин, познат и како „љубовен хормон“.

4. Помали се шансите да се здебелите

Една студија покажа дека човечкото тело согорува повеќе калории на ниски температури отколку на високи, особено кога спиеме. Бидејќи ќе ви биде потопло во пижамите под прекривките, препорачуваме да престанете да ги носите доколку сакате да ослабнете.

5. Ќе имате поголема самодоверба

Истражувачите откриле дека луѓето кои често се голи се чувствуваат помалку несигурни во однос на нивниот изглед, што позитивно влијае на нивната општа благосостојба. Ако не живеете сами, сигурно немате можност да се соблекувате голи често, па зошто да не го користите времето додека спиете за таа цел?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum