Дали сте емоционално интелигентни? Можете да го проверите, но и да го научите!

8 октомври, 2020
мозок

Веројатно сте го слушнале овој термин кој често се споменува во врските, но не секој разбира што значи тоа и како да се дојде до него. Особено ако никој никогаш не ве научил

Да појаснам, станува збор за способноста на една личност да ги препознава, изразува и соодветно да реагира на сопствените емоции, исто како и другите. Луѓето кои поседуваат емоционална интелигенција имаат подобро ментално здравје, подобри се на работа и ги имаат сите квалитети на лидер.

КАКО ДА СТАНЕТЕ ЕМОТИВНО ИНТЕЛИГЕНТНИ?
Како прво, важно е да ги набудувате вашите чувства и токму тоа е она што може целосно да го промени вашиот живот.

Одговори наместо реакција
Во текот на расправијата, имате ли емотивни испади? Вежбајте како да останете смирени и донесете информирана одлука за тоа како ќе реагирате и со тоа да го надминете вашиот гнев.

Активно слушање
Во разговорот, емоционално интелигентните луѓе слушаат и се обидуваат да разберат пред да одговорат.

Преиспитување на мислењето
Сите живееме во некои наши сопствени верувања, но предизвикот е да ги прифатиме и разбереме мислењата на другите луѓе што може да ви помогне да не гледате на работите како што ги доживувате.

Преземање одговорност
За вашите чувства, постапки, последици – но и за другите.

Прославете сè што е позитивно
Ова е точно клучот за емоционалната интелигенција – славење на сите убави моменти, чувства и настани. Овој начин на размислување ќе ви помогне да уживате во задоволителна врска.

Бидете достапни
За подобро да ги слушате другите, важно е тие да се чувствуваат добро во ваше друштво и да сакаат да ги споделат своите чувства со вас.

Јадете здраво
Повеќето од нас го потценуваат влијанието на храната врз нашето ментално здравје, но докажано е дека правилната исхрана ќе има позитивно влијание врз вашето расположение.

Препознајте емотивни предизвикувачи
Потоа обидете се да ги предвидите вашите реакции. Вежбајте така што ќе ги кажете на глас и ќе им ја одземете моќта.

Активност
Важно е да се препуштите на емоциите, но можете да пробате јога или трчање – сè што ќе ве смири во одреден момент и ќе ви даде време да реагирате правилно.

Барате нешто интересно во сè
Ако работата што ја работите не ви е интересна, тешко е да ја направите добро, исто е и со луѓето – ако не ви се интересни, тешко е да најдете нешто позитивно во нив.

Избегнувајте драми и компликации
Не дозволувајте негативните луѓе да ви го водат животот. Избегнувајте такви луѓе и ситуации за да можете да развивате верба во себе и своите способности.

Реални цели
Мотивацијата е суштинска ставка во овој случај, затоа е важно да имате цели што ќе ве поттикнат да ги постигнете.

Знаци на емоционална интелигенција
Како прво, тоа значи да размислувате за вашите емоции, но и за другите.

Да прифаќате критики
Наместо одбранбен механизам и вознемиреност, во критиката можете да најдете начин да научите нешто, или за себе или за лицето кое го води.

Вие сте секогаш исти
Автентично во смисла дека го кажувате она што го мислите, мислите што зборувате и држете се до вашите принципи.

Размисли пред да кажеш
Едноставна мала пауза за време на разговор е знак дека лицето размислува за своите емоции и како ќе реагира.

Не ви е чудно да се извините
Емоционално интелигентните луѓе поседуваат сила и смирение доволни за да можат да потврдат дека грешат и дека некој друг е во право.

Контролирајте ги вашите мисли
Тешко можеме да ги контролираме емоциите што се јавуваат, но можеме да контролираме како се справуваме со нив.

Одржувајте ги ветувањата
Дури и ако станува збор за ситница, лицето кое се држи до договорот се смета за одговорно лице од доверба.

Емпатијата не ви е непозната
Многу е потешко да се покаже емпатија отколку што се мисли, затоа што се бара од лицето да се одрекне од некои свои верувања и да ја гледа ситуацијата низ туѓи очи. Не станува збор за согласување со секого, туку за разбирање.

Уживате во туѓите победи
Сите ние сакаме да бидеме прифатени, а пофалбите што некому ќе му ги дадете и помагаат на таа личност да стане најдобрата верзија за себе.

Забораваш и простуваш
Ова е нешто што ќе ви донесе најголема корист. Додека се чини дека оставате некого да остане „неказнет“, вие всушност си дозволувате да продолжите понатаму.

Им помагате на другите
Да се ​​биде емоционално интелигентен значи да се грижите за своите емоции, но и за другите. Да се ​​подаде рака на некого може да биде повредно од сите подароци на светот.

Заштитете се од манипулација
Емоционално интелигентните луѓе честопати се користат за некои лични цели, а препознавањето манипулација понекогаш е тешко. Сепак, можете да научите како да препознавате сигнали и да избегнувате луѓе што ве користат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort