Дали сте „контролен манијак“? Одговорете на овие прашања искрено и дознајте

12 ноември, 2020
dreamstime-m-77472630

Ако вашата потреба да имате сè под контрола се однесува само за вас, ова не е сигнал за аларм, но ако се обидувате да контролирате сè околу вас, тогаш веќе влегувате во проблематична категорија.

Кога се обидуваме да ги контролираме другите, честопати мислиме дека сме „корисни“ и споделуваме мудрост што некој друг не ја поседува. Исто така, можеме лесно да претпоставиме дека сме секогаш во право и дека другите не се во право.

Од друга страна, има и такви кои се обидуваат да се контролираат, а тоа може да се однесува на храната што ја јадат или некое однесување што сакаат да го променат.

Ако сте во втората категорија и се обидувате да се контролирате, тоа не е проблем. Но, ако сакате сите околу вас да го прават она што го зборувате, тогаш тоа веќе не е нормално. Постојаната потреба да ги контролирате другите ве прави „контролен-манијак“.

Дали сте контролен-манијак?

1. Дали им кажувате на сите што треба да направат и потоа очекувате да прават што сакате?

Сите ние работевме за еден тиранин во одреден момент од животот. Тираните, како и „контролните-манијаци“, сакаат сè да биде по нивно и да стават јасно до знаење што сакаат.

Ако често утврдувате што треба да правите вие ​​и другите и очекувате да го сторат тоа, без оглед на нивните желби, тогаш имате проблем со контролата.

2. Дали мислите дека грешат сите што не се согласуваат со вас?

Ако често се наоѓате себеси како им кажувате на другите дека работите одат наопаку и дека треба да се направат „по ваше“, тоа е уште еден знак дека имате проблем.

Постојат многу начини да се направат некои работи и често има подеднакво добри решенија. Вие сте заглавени во размислување дека знаете најдобро и тоа е еден од начините да ги решите конфликтите.

3. Дали се расправате само за да биде по ваше, без да слушате што зборуваат другите?

Ако не можете да разговарате на начин да излезете со решение што е најдобро за секого, не само за вас, тогаш имате проблем со контролата. Проблемот не е во другите луѓе, туку во вас и вашата неможност за компромис.

Ако не сакате ни да ги земете предвид мислењата и идеите на другите луѓе, вие всушност само го ограничувате сопствениот раст. Обично луѓето се обидуваат да контролираат сè повеќе од тоа, ако и самите сметаат дека немаат контрола.

Сите ние сакаме да биде на по наше, но ако очекуваме да биде секогаш така и дека другите секогаш ќе прават што сакаме, ние се наоѓаме заробени во неуспех. Никој нема секогаш 100% да се согласи со вас и никој нема да го прави токму она што го сакате цело време.

Како да си помогнете?

1. Отворете се за туѓите мислења

Ако ги слушате туѓите идеи и забелешки и зборувате за нив искрено и отворено, без да напаѓате, може порано да дојдете до решение.

2. Слушајте да разберете, а не да одговарате

Да разберете некој друг и нивната перспектива е императив ако сакате да пронајдете решение што ќе одговара на сите вклучени.

3. Признајте дека имате проблем

Кога ќе сфатите дека вие сте оној со проблемот, тогаш ќе можете да започнете да работите на промените.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi