Дали сте знаеле дека песната „Макарена“ може да ви го спаси животот?

22 ноември, 2020
pevacica 2 shutterstock_693157111_1000x0


Шпански научници во саботата рекоа дека ги советуваат лекарите да се држат до ритамот на тој стар летен хит кога прават срцева масажа.

Песната на групата Лос дел Рио од 1993 година не само што е многу позната, туку дава и добро темпо во итна работа на срцето, тоа е 100 до 120 компресии во минута. Истражувачите од Универзитетот во Барселона и Клиничката болница во Барселона регрутирале 164 студенти по медицина за експериментот. Тие се поделени во три групи задолжени за примена на срцева масажа на кукли десет минути.

Најдобри резултати имале оние кои користеле метроном на апликација за мобилен телефон, поставена на 103 отчукувања во минута. Во таа група, 91 процент од учениците го задржаа вистинскиот ритам. 74 проценти од оние кои се советуваат ментално да го следат ритамот на Макарена исто така го следеле ритамот. На крајот, само 24 проценти од оние од кои беше побарано да извршат масажа без упатства, следеа добар ритам. Макарена имаше уште една предност: оние што го следеа нејзиниот ритам започнаа брзо, додека оние кои го следеа метрономот „чекаа најмногу со првата компресија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi