Дали знаете каде во човековото тело се наоѓа центарот за „скокоткање“?

17 декември, 2020
dd04b2506287e4ad8210dfecc35e5e09e59fc710


Во студија во која беа вклучени околу 30 мажи и жени во дваесетина години, испитаниците биле подложени на скокоткање заради науката. Додека пријателите или партнерите им ги скокоткаа стапалата, беа забележани реакции во нивниот мозок.


Учесниците исто така имаа задача доброволно да се насмевнат (без дразби, без шеги), додека беа во машината за снимање, која го мери протокот на крв во различни делови на мозокот и создава мапа на мозочна активност во реално време.


Резултатите покажаа дека смеењето предизвикано од скокоткање и доброволното смеење се активираат во истите области во мозокот како и областите вклучени во гласните емоционални реакции (на пример, плачење). Сепак, велат истражувачите, само смеата предизвикана од скокоткање го активира хипоталамусот, кој контролира многу функции, вклучително и висцерални реакции (повраќање, икање …).

Исто така, смеата предизвикана од скокоткање активира делови од мозокот за кои се сметаше дека се поврзани со чувство на болка, што ја поддржува идејата дека луѓето реагираат пркосно на скокоткање. Смеењето предизвикано на овој начин веројатно ја активира истата мрежа на центри во мозокот како и смеата предизвикана од хумор. Сепак, овој втор вид смеа ги активира и деловите од мозокот што ги контролираат функциите од повисок ред, како и делот од мозокот што се смета за дел од центарот за задоволство на мозокот. Смеењето предизвикано од скокоткање не предизвикува активности во овие делови на мозокот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi