Дали знаевте дека кралот Херц е единствениот кој нема мустаќи, а причината за тоа е следнава

29 јуни, 2020
karti

Дури и да не сме љубители на игри со карти, сигурно нема човек во светот кој барем еднаш не ја играл славната табла. Шпилот од 52 карти е добро познат низ целата планета, а ликовите на кралевите, дамите и жандармите денес се скоро универзални, и секако се препознатливи насекаде.

Во врска со добро познатите „трикови“, историчарите сè уште шпекулираат дека овие карти со четири знаци – клуб, лопати, дијамант и херц, односно детелина, лист, ромб и срце претставуваат четири средновековни слоеви на општеството. Клубовите на тој начин ги симболизираат селаните затоа што детелината е храна за свињи, врвовите се аристократија (како шила на копја, симбол на витези), количките се богатите, а војводите се црковни старешини.

Сепак, личностите на кралевите што биле на картите, особено, се смениле, а еден крал се разликува од другите затоа што единствениот нема мустаќи!

Кралот Херц

Тој првенствено го претставувал Карло Велики – Франкискиот крал кој бил крунисан во 800 година, првиот император на Франкската империја и првиот император во Западна Европа по распадот на Западното Римско Царство.

Потоа Чарлс VI луд. Интересно е и тоа што во повеќето палуби срцето на кралот е единствен без мустаќи. Причината за тоа треба да се бара токму во начинот на производство на овие билети. Некој помалку квалификуван производител, вели приказната, направил лоша дрвена мувла и со тоа го сменил оригиналниот дизајн на картата. Царот на тој начин ги загуби мустаќите, а неговата првична секира беше заменета со меч. Некои ја видоа намерата овој крал да го претстават како Чарлс VI Лудиот (тој немаше мустаќи) и кој беше психички болен и се зборуваше дека се самоубил со прободување со меч. Затоа оваа картичка понекогаш се нарекува „крал на самоубиства“.

Од каде доаѓаат билетите?

Постојат уште неколку теории за тоа како мапите стигнале до Европејците. Најверојатно е дека пристигнале од Кина, Индија и Персија, и секако во втората половина на XIV век, затоа што оттогаш дошле првите забрани на црквата, кои ветуваат пекол на секој што се коцка и клекнува пред оваа „работа на ѓаволот“.

Историјата

Составот и изгледот на палубите се разликува од земја до земја. Италијанските палуби, на пример, имаа 56 картони. Вообичаената палуба од 52 карти, која е најраспространета денес, потекнува од француски картони од 15 век.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi