Дали знаевте зошто ѕвездата се става на врвот на елката: Еве колку е силна нејзината симболика!

16 декември, 2020
2407043_profimedia0576097224_ls


Првиот доказ за украси на елката датира од единаесеттиот век. Во Германија елката беше украсена со црвени јаболка за Божиќ, во Западна Германија беше украсена со колачиња од разни форми и свеќи, кои се симбол на Христос и вечна светлина. Овој ритуал се шири низ цела Европа низ вековите. Првата новогодишна елка беше украсена во Англија од принцот Алберт во 1841 година. Беше украсена со подароци, хартиени цвеќиња и бонбони. Многу брзо, овој прекрасен обичај се воспостави и премина од високата класа на обичните луѓе.

Novogodišnja jelka


На почетокот, јаболките беа ставани на зелени гранчиња, потоа колачиња, ореви, сливи и урми. Легендата вели дека еден германски стаклонаследник бил многу тажен затоа што немал пари да купи украси за новогодишна елка за своите малечки, па затоа решил да направи стаклени топчиња. Неговите украси предизвикаа вистински ентузијазам кај луѓето, а тој со текот на времето се збогати.

Украсувањето на елката завршува свечено со ставање ѕвезда на врвот, што означува почеток на празничната атмосфера во нашите домови. Ѕвездата на врвот на елката традиционално се поврзува со Божиќни празнувања, се пее во многу песни и претставува најважен настан во историјата на христијанството, раѓањето на Исус Христос.

Легендата вели дека еден ангел, во моментот кога се родил Исус, се сожалил што елката нема плод и дека не може, како и другите што дојдоа да му се поклонат на Божјиот Син, да му дадат нешто, затоа зеде ѕвезда од небото и ја постави на врвот на елката, и дека елката е свиткана и дадена на бебето Исус.

Во официјалната христијанска историја, запишано е дека во моментот на раѓањето на Исус, на небото се појавила светла sвезда „Витлеемската Sвезда“, која објавила дека е роден синот Божји.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris