ДЕНЕС Е ДЕНОТ НА МАЖИТЕ: Ако мислите дека се слават МАЧО или ОПАСНИ типови, се лажете! Овој празник предупредува на ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ

19 ноември, 2020
2327429_profimedia0341005296_ls

Меѓународниот ден на жената се слави секој 8 март од 1909 година, а меѓународниот ден на мажот се слави секој 19 ноември од 1999 година.

Иако Денот на жената има подолга традиција и социо-културно значење во контекст на борбата на жените за еднакво место во општеството, Денот на мажите негува многу слични и анти-патријархални вредности, што може да биде изненадување за оние кои не знаат што навистина значи Денот на мажот.

Меѓународниот ден на мажите за прв пат се одржа во 1999 година во Тринидад и Тобаго. Како што изјави Ингерборг Брајнс, директор на „Жени и култури на мирот“ за „Унско“: „Ова е одлична идеја што ќе придонесе за рамнотежа на половите“.

Клучните вредности на Меѓународниот ден на мажите се ослободување на социјална дисциплина и поддршка на менталното и физичкото здравје.

Една од темите опфатени со Меѓународниот ден на мажите е токсичната машкост. Тоа е традиционална улога на човек од кого се очекува да биде секогаш ладнокрвен, емотивно дистанциран и, по дефиниција, насилен. Токсичната мажественост ги спречува мажите, пред сè, да се развиваат, прилагодуваат и да ги менуваат своите животи.

Целта на двата празници е да се постигне рамнотежа и да се развие општество кое нема да покаже со прст кон она што некој го научил и рече дека е во право, но всушност води до проблеми, што резултираше во нееднакво општество.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi