Девојка која за една година изгубила 39 килограми: Кога се откажав од пушење, се ми беше полесно!

8 септември, 2020
кило

Девојката изгуби 39 кила од минатата година, а сега откри и како нејзината приказна станала вирална.

Линдзи Хана, 25-годишна девојка од Ошава, Онтарио, вели дека започнала да вежба и редовно да трча и да гледа како внесува калории. Открива дека веќе во петто одделение била најголема од нејзините пријатели.

“Никогаш не ме сметаа за медицински дебели, но секогаш се чувствував како да имам прекумерна тежина. Честопати луѓето ми даваа груби коментари за моето тело и тоа на крајот ме доведе до нездрави обиди за слабеење и историја на нарушувања во исхраната”, открива таа.

Таа вели дека немала здрав став кон исхраната дури и за време на средно училиште. Од 2011 до 2019 година, поради прејадување, лошо ментално здравје и лекови, нејзината тежина само порасна. “На 24 години бев најтешка. Ментално бев навистина лоша и пушев повеќе од вообичаено. Знаев дека стареам и морав да направам промена – или ќе остане така до крајот на мојот живот”, вели таа.

Во февруари 2019 година, таа одлучи да се откаже од пушењето, откако 10 години пушеше кутија и пол на ден. За три недели откако престана да пуши, се здебели неколку килограми, но исто така вели дека по 21 ден не пушење, сфатила дека може да успее во сè што сакала да стори.

Потоа започна редовно да вежба и денес ја обожава теретаната и изгледа подобро од кога било, и вели дека така се чувствува.