Дискриминација и во светот на готвењето: Од 100-те најдобри готвачи во светот, само 5 биле жени

20 октомври, 2020
kuvanje-830x0

Нова колумна на проф. Д-р Ненад Дикиќ

Благодарение на социјалните мрежи, прочитав статија за стоте најдобри готвачи во Светот. Само пет жени се меѓу нив. Отсекогаш сметав дека добрите готвачи се одлични професионалци, а на шега ги споредував со кардиохирурзите, но никогаш не разбрав зошто има толку малку жени.

Научив да готвам од баба и мајка ми. Ја прочитав книгата за готвење на Пат, но и други што главно ги пишуваа жени. Во соседството е г-ѓа Буба, која постојано подготвува некои специјалитети за нас. Во превод, не е дека не познавам машки готвачи, но познавам повеќе жени.

И тогаш го пребарав Интернетот и видов дека медиумската пристрасност, пристапот до капитал, сексуалното вознемирување, недостаток на помош околу децата, поддршката за самохрани родители и маргинализацијата на жените влијаат на нивната неспособност да бидат еднакви.

Посериозните написи укажуваа на недостаток на менторство и можности за напредување, недостаток на безбедност на работното место заради планирање на семејството и дискриминација според возраста. Исто така, имаше голема разлика во платите. Може да се обидам да ја разберам разликата во премиите за тенисерите, поради поголемиот обрт на пари, но не можам да разберам зошто готвачките немаат исти плати како готвачите во истиот ресторан. Ова ги прави готвачите да ја зачинуваат храната и да бидат поуспешни.

Толку многу филмови се направени за готвачите. „ Chef “, 2014 (Џон Фавро, Софија Вергара), „ Burnt “, 2015 (Бредли Купер, Сиена Милер) „ ulie and Julia “, 2009 (Мерил Стрип, Ејми Адамс) сè до цртаниот филм „ Ratatouille “, 2007 година во кој глушец (не глувчица) готви. Сепак, документарецот „ A fine line “, 2014 година, во кој авторката си го поставува истото прашање како мене, е најсоодветен за мојата приказна.

Благодарение на каналите за готвење на ТВ, имавме можност да видиме многу добри готвачи, но сепак Џејми Оливер е општо познат, а готвачите ги препознаваат само оние кои се посветени. Тој се жали на Ентони Бурден како рок sвезда, додека голем број готвачи го шетаат светот анонимно и остануваат непрепознаени.

И тогаш открив дека готвачите се натпреваруваат одделно и дека Даниела Сото Инес, Мексиканка, која работи во престижниот ресторан Косме во Њу Јорк, победи на последното натпреварување во 2019 година. Својот инспиративен говор го започна со тоа што се заблагодаруваше на себе си како готвач, но и како човек. Веројатно како Хиспанска Американка која готви во Њу Јорк, таа имаше многу причини да започне така. Таа рече дека е родена во Мексико Сити и дека веќе ги полирала судовите на нејзината баба пред да зборува. Израснала во кујна каде се зборувало само за готвење и печење, па се чинело нормално дека сака да ја испроба својата моќ во професионални води. Она што прво ја погоди е загушливата атмосфера во светските кујни и таа го смени тоа. И беше во право затоа што радоста, среќата и тимската работа што ги создаде во кујната се преселија во чинии, па гостите беа во исто расположение. На крајот на денот, сè е поврзано со вредностите, бидејќи како што вели, идејата што некој ќе ја добие е полесно да се прифати ако ја даде некој што ја сака својата работа. Таа и нејзиниот тим покажаа дека нивната глад за успех и другарство се клучни во справувањето со незнаењето и предрасудите при секој оброк.

И ми се чини дека незнаењето и предрасудите во 21 век мора да се надминат, бидејќи готвењето како шах не може да се подели по пол. Жените ќе мора да го преземат водството затоа што во реалноста тие готват сè и квалитетот едноставно треба да излезе од тоа. Ако во шахот има оправдување мажите да размислуваат логично, а жените емотивно и тоа е причината зошто не се подеднакво успешни, тогаш е време жените да користат емоции и да имаат предност при готвењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum