ДОЗНАЈТЕ ДАЛИ СТЕ ИНТЕЛИГЕНТНИ: Седум показатели кои покажуваат дека сте попаметни од другите!

7 декември, 2020
inteligencija_1000x0


Истражувањата покажуваат дека некои однесувања и одлики се поврзани со повисокиот коефициент на интелигенција од просекот.
Тоа е само статистика, но сепак проверете дали имате некои од наведените карактеристики.

  1. Вие сте најстарото дете

Истражувањето спроведено во 2007 година меѓу припадниците на норвешката војска покажа дека најстарите браќа и сестри во семејство имаат повисок коефициент на интелигенција. Сепак, ова не е генетски определено, но научниците веруваат дека тоа е затоа што родителите генерално посветуваат поголемо внимание на своето прво дете во образованието отколку на оние кои се родени подоцна.

  1. Вие сте музикални

Во 2011 година, спроведено е истражување на група деца. На едната група деца учеле ликовна уметност, а на другата музика. За само 20 дена, 90 проценти од децата во музичката група покажаа знаци на повисоко ниво на вербална интелигенција.

  1. Вие сте непушач

Една студија спроведена во 2010 година во Израел врз група мажи на возраст од 18 до 21 година покажа дека пушачите имаат помал коефициент на интелигенција од непушачите. Студија спроведена на 20 000 млади мажи покажа дека просечниот коефициент на интелигенција кај непушачите е 7.

  1. Вие сте слаби

Здравото тело е тесно поврзано со здравиот ум. Француско истражување од 2006 година открило дека дебелите учесници се сеќаваат на 44% од зборовите, додека послабите учесници се сеќаваат на 56% од зборовите на вербален тест.

  1. Вие сте левак

Во 2007 година беше спроведена студија на 643 лица, која покажа дека леваците се поинтелигентни од десните. Истражувањата исто така сугерираат дека леваците се повеќе склони кон дивергентно размислување, што е една од најважните карактеристики на креативноста.

  1. Имате мачка

Студија од 2014 година покажа дека луѓето кои претпочитаат кучиња се поотворени, додека луѓето кои претпочитаат мачки се поинтелигентни.

  1. Вие сте високи

Студија спроведена во 2009 година покажа дека постарите деца постигнуваат подобри резултати на тестовите за интелигенција. Студија објавена на веб-страницата на Националниот центар за информации за биотехнологија на САД тврди дека се покажало дека и повисоките луѓе имаат повисок IQ.
Покрај тоа, истражувањето од Принстон сугерира дека постарите деца постигнуваат малку подобри резултати на когнитивните тестови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi