Драматичен пораст на метеопати во светот: ЕВЕ зошто не можете да станете од кревет!

20 октомври, 2020
120062328_1245403082486971_263718786490608327_n_1000x0

На секоја најавена промена на времето, прво се огласуваат метеопатите.


Другата страна веднаш ги дијагностицира – „Ох, тоа е од времето“. Знаеме дека метеопатијата не е болест и може да се третира како синдром. Метеопатијата, според д-р Александра Дутина, психијатар на Клиниката за психијатриски болести „Д-р Лаза Лазаревиќ“, не е дијагноза и болест во класична смисла, но во секој случај подразбира збир на симптоми кои се јавуваат при промена на времето, обично ден или два пред тоа промени во времето и трае исто, односно до моментот кога организмот се прилагодува на промената на времето.

“Климатските фактори не се менуваат истовремено, но постојат низа фактори на кои нашето тело реагира и физички и психички. Растот на луѓето кои имаат проблем со метеопатија е присутен низ целиот свет. Од една страна, тоа се должи на начинот на живот кој вклучува многу седење во затворени простории, а од друга страна поради глобалното затоплување, зголемувањето на озонските дупки и со тоа поинтензивните и нагли промени на временските услови.

Glavobolja


Таа ги советува сите кога знаат дека ќе има промена на времето, да поминат што повеќе време надвор. Тој метод е најефикасен и во лето и во зима, бидејќи организмот постепено се прилагодува на промените, му се дава повеќе време. Покрај пешачење или физичка активност, важен е и квалитетен сон, редовна исхрана и добар внес на течности, бидејќи тоа може да влијае на сериозноста на симптомите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum