Едноставна задача која ја грешат многу луѓе поради тоа што не внимаваат, дали ќе можете вие да ја решите?

28 јули, 2020
zadaca

Едноставна задача измачи многу луѓе на социјалните медиуми откако беше објавена на страницата „Genius Puzzles“ само затоа што луѓето не обрнуваа внимание на редоследот на операциите.

Слични задачи на овие честопати се шират како вирус на социјалните медиуми и редовно се дискутира за нивните решенија. Обидете се да го решите проблемот , а за да ја проверите исправноста на решението ,погледнете го видеото подолу.

За да го решите проблемот, треба само да ги знаете приоритетите на аритметичките операции. Основно правило за пресметување на кој било аритметички израз е BODMAS-Brackets (загради), Order (квадратни корени,степенување…), Division i Multiplication (делење и множење-ист приоритет) и Addition i Substraction (собирање и одземање-ист приоритет).

На истата страница, последниве денови привлекоа внимание и загатките во кои треба да се обрне внимание на деталите. Можете ли да го решите ова?

Погледнете го видеото подолу за решение.

Ако ја решивте сложувалката погоре, можете да ја испробате и оваа.

Решението можете да го видите и во видеото подолу.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi