Експертите предупредуваат: Долгорочниот Ковид може да биде поголем проблем од големиот број смртни случаи!

17 ноември, 2020
корона

Ефектите од долгорочниот Koвид може да се покажат како поголем проблем во јавното здравство од прекумерна смртност, предупредува еден од водечките британски експерти и вели дека вирусот кај некои пациенти се однесува како автоимуна болест

Професорот Тим ​​Спектор, научникот кој стои зад британската апликација за следење на симптомите, предупредува дека вирусот кај некои луѓе со Ковид влијае на повеќе делови од телото и се однесува како автоимуно заболување.

Пациентите кои страдаат од таканаречен “долгорочен Ковид” месеци откако ќе се разболат, пријавуваат проблеми со отежнато дишење, хроничен замор и “мозочна магла”.

Истражувачите од лондонскиот колеџ Кингс, предводени од професорот по генетска епидемиологија Тим Спектор, во соработка со здравствената фирма ЗОЕ, следеле податоци од повеќе од четири милиони луѓе и откриле дека ефектите на вирусот траат долго кај значителен број луѓе.

Истражувањето откри дека еден од 10 пациенти има симптоми на „долгорочен ковид“ еден месец, а најмалку три месеци подоцна еден од 50 пациенти сè уште страда од нив.

Откриено е дека пациентите со работоспособна возраст, со просечна возраст од 45 години, страдаат од „долгорочен ковид“, а во ретки случаи, исто така, е забележано кај луѓе над 65 и под 18 години. Жените се подложни на поголемо влијание на „долготрајниот Ковид“ отколку мажите.

Во извештајот на британскиот институт Тони Блер за глобални промени, објавен во неделата, се повикува британската влада да се обиде да го потенцира ова прашање.

Авторите на трудот под наслов „Долгорочен ковчег: Преглед на наука и проценка на ризик“, пишува Телеграф, сметаат дека кампањата за подигање на свеста ќе придонесе за усогласеност со контрамерките како што се употребата на маски за лице.

Во предговорот на извештајот, професорот Спектор наведува дека во првите неколку месеци од пандемијата, малку внимание се посветувало на заразените кои не биле толку болни за да одат во болница, што беше случај во 99 проценти од случаите на инфекција.

Спектор понатаму наведува дека се покажало дека Ковид-19 не е само потежок грип, туку кај многумина се однесувал како автоимуна болест која напаѓа повеќе системи во телото.

‘Истражувачите откриле дека голем број луѓе не се чувствувале подобро по две недели, како што се очекуваше. Продолживме да ги следиме и на тој начин откривме дека значителен број луѓе ги почувствуваа проблемите неколку месеци подоцна “, вели професорот Спектор.

„Ова е другата страна на Ковид“, заклучува професорот Спектор, додавајќи дека долготрајната болест може да се покаже како поголем проблем во јавното здравство отколку прекумерна смртност од Ковид, која главно влијае на ранливи постари луѓе

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi