Ерос, Прагма, Флаутија…Постојат 6 поими кои старите грци ги користеле за „ЉУБОВ“ : Еве што тие значат

7 ноември, 2020
6b71fa8fc18ecf8b41ac0384db0676be52424948


1. Ерос или сексуална страст

Првиот вид на љубов е ерос, именуван по грчкиот бог на плодност и ја претставува идејата за сексуална страст и желба. Но, Грците не мислеа секогаш на тоа како на нешто позитивно, како што имаме тенденција да правиме денес.

2. Филија или длабоко пријателство

Друг вид на љубов е филија или пријателство, што Грците го ценеле многу повеќе од основната сексуалност на еросот.


3. Лудус или разиграна љубов

Тоа е античка грчка идеја за разиграна љубов, која се однесува на чувството на привлечност помеѓу младите љубовници. Сите ние го вкусивме тоа при флертување и задевање во раните фази на врската. Но, ние исто така го живееме своето лудило кога седиме во бар смеејќи се со пријателите, или кога одиме на танц.

4. Агапе или љубов кон сите

Четвртиот вид на љубов, а можеби и најрадикалниот, е агапе или несебична љубов. Тоа е љубов наменета за сите луѓе, без оглед дали се членови на семејството или далечни странци. Агапе подоцна беше преведен на латински како Каритас, што е потекло на современиот збор „хуманитарец“.

5. Прагма или долготрајна љубов

Друга грчка љубов беше зрелата љубов, попозната како прагма. На пр. тоа е случај на длабоко разбирање што се развива во долгорочни брачни парови. Прагмата е за компромиси насочени кон помагање на врската да преживее со текот на времето, покажувајќи трпеливост и толеранција.

6. Филаутија или самољубие

Шестиот вид грчки збор за љубов е филаутија или самољубие. И паметните Грци сфатија дека има два вида на оваа љубов. Едната е нездрава поврзана со нарцизам, каде што едно лице е опседнато само со себе и е насочено кон лична слава и богатство.


Здрава верзија значи дека имате голем капацитет за љубов. Идејата е дека ако се сакате себеси и се чувствувате сигурни во себе, ќе имате доволно љубов кон себе и ќе им ја дадете на другите (како што се гледа во будистичкиот инспириран концепт за „самосочувство“).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi