Еве како настанала играта „НЕ ЛУТИ СЕ ЧОВЕЧЕ!“. Приказна која ќе ве остави без здив!

30 октомври, 2020
cnlj

„Не лути се човече“ е една од најпопуларните друштвени игри во Светот, а малкумина ја знаат приказната за нејзиното потекло.

Слободното време се третира со разонода, а таа е најдобра во друштво.

Тоа го знаел еден снаодлив германец со визија, па ја создал денес најпопуларната друштвена игра „Не лути се човече“ на која сите ѝ се враќаат.

Сѐ започна во една мизерна зима во 1907година, во домот на семејството Шмит.

Џозеф Фридрих Шмит, сакаше на децата, а се чини и на себе, да ја прекине досадата.

Една вечер на вечерата се подготвуваше една идеја за денес, неизоставената друштвена игра.

На картон нацртал полиња и куќички во разни бои. Од дрво направил фигури и коцка и така ја направил играта за двајца или четворица.

Децата биле воодушевени со новата занимација.

Но, претприемачкиот дух на Шмит посака оваа идеја да ја претвори во пари.

Сепак, никако се успевал да заработи од играта на која ѝ го даде името „не лути се човече“

И тогаш еден маркетиншки трик конечно успеа и тоа баш во време на Првата светска војна.

Шмит во војничката болница испратил донација од 3000 комплети од својата игра.

Повредените ја обожавале и непрестано ја играле во болничките соби, а потоа и во домовите. Играта станала заразна забава и надвор од Германија, набрзо и во цела Европа.

Шмит набрзо го прошири својот бизнис основајќи куќа „Shmit Shpile Verlaga…“ за производство на друштвени игри.

Сепак клучната работа за популаризација на играта биле претприемачкиот дар на Шмит и неговата снаодливост.

Имено, тој на постоечката индиска игра „Пашичи“ малку ги променил правилата и ја брендирал под свое име. Па ѝ го дал името „Sorry“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum