Еве зошто е забрането да се смеете на фотографии од пасош и други лични документи!

22 октомври, 2020
пасос

Кога се фотографираме за приватни фотографии, ние обично носиме насмевка за да изгледаат подобро. Но, дали знаете зошто е забрането да се смеете на фотографии од пасош?

Ако се насмевнете макар и малку, ќе почувствувате предупредување затоа што не смеете да правите гримаси. Зошто е тоа така?

Имено, чипот на пасошот содржи биометриски податоци за вас, кои се добиени од фотографија. Оваа фотографија е скенирана, пресметувајќи го растојанието помеѓу очите, врвот на носот и брадата, со цел да се добие математичка „мапа“ или алгоритам на лицето.

Сè што може да ја наруши или спречи пресметката на овие мерки или да спречи пресметување на овие мерки – како што се носење очила или широка насмевка, ја намалува ефикасноста на алгоритмот.

Кога поминувате низ е-портата на аеродромите, камерата го скенира вашето лице и ги прави пресметките за мерење на лицето. Компјутерот потоа проверува дали мерењата на твоето лице се совпаѓаат со оние на фотографијата од пасошот.

Во случај мерењата на скенерот на аеродромот и на пасошот да не се совпаѓаат, тогаш сте во голема неволја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum