ФЕНОМЕН НА ВИНОЖИТОТО: Постојат 12 видови, а некои се во една боја

26 ноември, 2020
96b2f444abb43ad052d66535d632225bb7b1ae2e

Научниците класифицираа многу различни видови.

Научивте за виножита на училиште, но сигурно не знаевте дека има дури 12 различни видови на виножита. Со децении, виножитата се учеа во училишните учебници на ист начин.

Капките вода во воздухот делуваат како призма и ја нарушуваат и прекршуваат светлината. Кога се судираат доволно вода и сонце, добивате брилијантна трага од боја или природен феномен – виножито.

Но, во реалноста, ситуацијата е малку посложена. Научниците класифицираа многу различни виножита и направија класификација на сите долгови. Некои се долги двојни, некои имаат послаби бои или се понетранспарентни.

Виножитата се класифицирани со децении според просечната големина на капките вода во виножитото. Но, големината на капките не може да ја објасни разновидноста што ја гледаме во природата.

Тим научници кои ја проучувале атмосферата прегледувале и подредувале стотици фотографии од виножита според видливоста на шесте бои и лакот на виножитото. Конечно, тие избројаа 12 различни типови на виножито, вклучувајќи виножито на кое му недостасува зелена боја, црвено-сино виножито, жолто и портокало-црвеновиножито и портокалово-црвено.

Црвени виножита се појавуваат само во самрак или зора, кога небото е исполнето со ситни капки.

Природата е навистина убава, како и приказната за виножитото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi