Го оставате полначот за телефон вклучен во струја и по полнењето: Ова сигурно ќе ве интересира!

6 декември, 2020
38116-punjac-696x522

Дали знаевте дека цел град со 100.000 жители може да се напојува цел месец од количината на електрична енергија што ќе се заштеди доколку сите полначи во светот, по полнењето на батериите на телефоните, таблетите и лаптопите, беа исклучени од струја?

Не можеме да тврдиме дека ова е сосема точно, прашањето со колку полначи за мобилни телефони, таблети и лаптопи троши електрична енергија кога остануваат „во електрична енергија“ е едно од оние со кои техничките медиуми се занимавале повеќе пати.

Познатиот ИТ портал How-To Geek еднаш го побара одговорот со помош на уред наменет за вакви мерења, со цел да дојде до конкретен одговор. Мерниот уред беше вклучен во струја, а потоа во него беа вклучени полначи. Еден полнач практично не покажуваше потрошувачка, бидејќи, без прицврстениот уред од другата страна, тој не извршуваше никаква функција. Но, кога се вклучија седум различни полначи одеднаш, беше регистрирана потрошувачка од 0,3 вати

Ако овие седум полначи, по полнењето, останеа поврзани 24 часа на ден, 7 дена во неделата, за 8.760 часа во годината, ќе се потрошеа вкупно 2.628 киловат часови (kWh) електрична енергија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris