Големината на мозокот воопшто не е важна! Еве од што зависи ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА

22 декември, 2020
мозок

Човечката интелигенција зависи помалку од големината на мозокот отколку од начинот на неговото структурирање, е заклучокот на меѓународната научна студија, предводена од истражувачи од Универзитетот во Виена.

Научниците досега ја преувеличуваа врската помеѓу големината на мозокот и интелектуалните способности на една личност, објасни Јакоб Пичинг, експерт за когнитивна наука и еден од авторите на студијата.

mozak

Распоредот на кортексот, средниот мозок и малиот мозок, како и добрата врска помеѓу белата и сивата материја, се далеку поважни за човечката интелигенција – изјави тој и додаде дека големината на самата мозочна маса е помалку важна.

Питшинг и неговиот тим анализирале 88 претходни студии на оваа тема, кои опфатиле 8.000 случаи и ги објавиле своите откритија во списанието Neuroscience & Biobehavioral Review.

Mozak, veštačka inteligencija

Научниците откриле и дека мажите, кои генерално имаат поголем мозок од жените, не докажале дека имаат понапредни когнитивни способности од понежниот пол.

Учесниците во истражувањето чиј мозок бил далеку поголем од просекот покажале уште посиромашни резултати на тестовите за интелигенција, забележа виенскиот научник.

Како доказ дека структурата на мозокот е најважна, Питшинг го наведе примерот на кит кој и покрај огромниот мозок, тежок девет килограми, не се смета за премногу интелигентно животно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi