Големо откритие: Мозокот може ментално да се „телепортира“ со помош на ласер!

8 ноември, 2020
f_9274511_1024


Мозокот може да биде принуден да се „телепортира“ со помош на ласер, покажа новото истражување, во кое научниците откриле дека се во можност да го контролираат нашиот „внатрешен GPS“, пишува Yahoo News. Ласерските зраци можат да бидат насочени кон хипокампусот, областа одговорна за меморијата и учењето, за да ги стимулираат невроните наречени „клеточни места“, открива револуционерно истражување врз глувци келиите на некое место се активираат кога влегуваме во ново опкружување и го чуваме тоа место во нашата меморија.

Стимулирајќи клетки кои не одговараат на нашата моментална средина, можеме ‘ментално да се телепортираме’ до местото каде што тие ќелии се поврзани во меморијата. Ова е прва студија што покажува дека активноста на клетките на локалитетот стои зад способноста на мозокот да ја поврати и да се движи низ меморијата. Невролозите од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL) ги ставија глувците на една локација и им дадоа шеќерна вода како награда. Глувците потоа биле преместени на друга локација, а научниците користеле ласерски зраци за да ги активираат клетките на местото, кои ја складираат нивната меморија на првата локација. Кога повторно се активира нивната меморија за првото место, глувците „ментално се телепортираа“ на првото место – и се обидоа да најдат награда, верувајќи дека се на прво место, а не на второ.


Со други зборови, клетките на страницата всушност му кажуваат на глувчето каде е, а глувците всушност ги „слушаат“ клетките на нивната страница кога донесуваат одлуки. Дава нови сознанија за тоа како се складираат спомените во мозокот, како и нови алатки за манипулирање со тие спомени за да се влијае на однесувањето. „Нарушувањата на меморијата – како што се деменција и Алцхајмерова болест – се огромен товар за општеството. Ова истражување на крајот може да доведе до подобро разбирање на овие болести, како и нови цели во терапевтската интервенција “, рече Робинсон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi