Грешки кои НЕ СМЕЕМЕ да си ги дозволиме во ек на пандемија!

28 октомври, 2020
Biting nails, feeling anxious

Ова се неколку грешки што сигурно би ги заплашиле сите медицински професионалци откако Коронавирусот го смени начинот на живеење. Дезинфекција на рацете, носење маски и сл. тие станаа неопходност, сепак ние сè уште не сме совладале целосно многу работи. Ова се некои кои сигурно би ги преплашиле сите медицински професионалци.

Ги грицкате ноктите

Ако сè уште не сте се ослободиле од оваа одвратна навика, сега е вистинското време да го сторите тоа. Под ноктите има голема количина нечистотија и нашите прсти и нокти можат да бидат жариште на разни микроби, вклучувајќи го и вирусот ковид-19, особено ако не одржувате правилна хигиена на рацете.

Ја отворате вратата без маска

И покрај тоа што сте во затворени простории и лицето зад вратата е на отворено – тоа не значи дека социјалното растојание е задоволено. Затоа, отворањето врата без маска е една од најголемите грешки што луѓето ги прават, дури и без да сфаќаат.

Ставате контактни леќи пред да ги миете рацете

Бидејќи коронавирусот се пренесува преку мукозните мембрани како очите, би било подобро за многумина да користат очила некое време наместо контактни леќи. Многу лекари предупредуваат дека прилагодувањето на контактните леќи во текот на денот со неизмиени раце може да ве изложи на поголем ризик од инфекција.

Користите заедничка козметика

Користењето на истите производи за убавина може да има сериозни проблеми. Имено, шминката е контаминирана ако била во контакт со очните секрети на некој кој е позитивен на ковид-19.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum