Хороскопoт открива: што можеме да очекуваме од декември 2020 година?

2 декември, 2020
1606812390_600400

Иии… стигнавме до последниот месец од ова притискање, затегнување и блокирање на 2020 година. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално започнува во вториот дел од овој декември… Светот драстично ќе се промени од влегувањето во 2021 година… но за тоа во годишниот хороскоп…

И на влезот во декември нè чека Сонцето во знакот на Стрелец, Плутон, Јупитер и Сатурн во знакот на Јарец. Во Риби е Нептун, во Овен Марс и ретрограден Уран во знакот на Бик. Месечината полека опаѓа – излезе од целосната фаза и излезе од затемнувањето и се наоѓа во знакот на Близнаци. Во Шкорпија се Венера и Меркур.

Веднаш на први декември, Меркур ќе се претвори од знак на Шкорпија во знак на Стрелец. Овде дава „широки“ приказни и малку филозофирање … некој би рекол – многу зборува, малку кажува. Сепак, тој Меркур оди кон Сонцето и кон Марс, така што приказната ќе даде и движење и реализација. Во деновите кога тој е во квадрат со Нептун, што е од 11 до 16 декември, не треба да верувате во информациите, ветувањата. Многу магла и лаги.

На 14 декември имаме целосно затемнување на Сонцето и нова Месечина во знакот на Стрелец. Ова затемнување е вовед во големиот спој на Јупитер и Сатурн што ќе се случи во првиот степен на Водолија. Затемнување што го најавува крајот на системот што го знаеме – и на лично и на глобално ниво.

На 15 декември, Венера се менува во Стрелец. Во првиот дел од декември, создаде текови на аспекти кон Нептун, Плутон, Јупитер и Сатурн – оние емотивни и деловни односи што требаше да влезат во фаза на стабилност и да се опорават од шоковите во последните месеци – веќе работат доста добро и бидејќи според знаците на трошење со Марс – сигурно е зголемување на страста и емоциите. Пред крајот на годината, Венера ќе направи квадрат со Нептун, па затоа во тие денови треба да се биде малку претпазлив за љубовните идеализации, измами и лаги.

На 17 декември, Сатурн се претвора во знак на Водолија. На 19 декември, Јупитер ќе го стори истото. Сатурн претставува време и Јупитер претставува простор (заедничка симболика би било – во вистинско време, на вистинско место) ќе склучи голем спој на денот на зимската рамноденица на 21 декември во првиот степен на Водолија најавувајќи дека официјално започнуваме период на огромни промени, модернизација, обиди ограничувања на слободите, но и зајакнување на поединците и групите за колективни цели засновани врз човештвото и еднаквите права.

На 21-ви, Сонцето и Меркур поминуваат во знакот на Јарец и започнува зимата. И заедно со зимата, нов период во историјата на човештвото – првиот голем спој на Јупитер и Сатурн во воздушниот знак по стотици години. Во тој период, наназад, тие се случиле во земјени знаци, нагласувајќи ги материјалните работи. Од овој момент, акцентот е ставен на интелектуалниот, креативниот, духовниот, на протокот на информации … и да – на сè повеќе виртуелниот, отуѓен начин на живот, роботиката и модернизацијата. Борбата помеѓу конзервативниот, ограничувањата и стискањето со прогресивното и новото.

Па, тоа ќе беше за декември ….. И да, тоа ќе беше и за 2020 година. Одбројуваме за нејзините денови. Додека ги одбројуваме деновите додека не влеземе во годините што ќе го променат ликот на светот – сè додека Сатурн е во знакот на Водолија, до март 2023 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris