Интересни факти за Сонцето: Знаете ли каква боја е навистина ?

27 октомври, 2020
suvi-horz2

Има милијарди sвезди во универзумот, но најважна за нас е онаа што се формираше пред 4,6 милијарди години и е центар на Сончевиот систем. Иако звучи како многу, Сонцето е всушност „младо“ со оглед на тоа што универзумот се формирал пред 13,8 милијарди години, што го прави Сонцето трипати помладо од универзумот.

Покрај тоа што е главен извор на светлина и топлина, Сонцето историски било предмет на восхит, страв, религија, но и научна студија. Без него, немаше да има живот, и поради неговата важна улога, тоа е проучено повеќе од кој било друг предмет во вселената. Затоа подолу ви донесуваме неколку интересни факти за Сонцето.

Зафаќа 99,8% од вкупната маса во Сончевиот систем

Со своите „скромни“ 1989 х 10 ^ 30 кг, тој тежи дури 330 000 пати повеќе од Земјата и има 11 990 поголеми области. На сликата, во Сонцето може да има околу еден милион планети со големина на Земјата. Има дијаметар од 1,39 милиони километри, претежно се состои од водород (73%) и хелиум (25%) и други елементи во помали количини, како кислород, јаглерод и железо. Сонцето е всушност толку големо што сочинува 99,8% од целата маса во Сончевиот систем.

Се намалува секој ден

Дали знаевте дека Сонцето се собира за околу 1,5 метар на секој час? Старо е 4,5 милијарди години и веројатно е на половина од својот животен век. Сонцето согорува околу 600 милиони тони водород во просек секоја секунда, а има резерви за тоа уште 5 милијарди години. После тоа, хелиумот ќе гори уште 130 милиони години, со што се намалува во големина. На крајот ќе достигне големина на Земјата или Венера и по класификација ќе станат бело џуџе.

Сонцето воопшто не е жолто

Кога го гледаме заоѓањето на сонцето, тоа изгледа жолто или портокалово, но неговата вистинска боја е бела, што значи дека всушност ги содржи сите бои на виножитото. Индивидуалните зраци на светлината имаат различни бранови должини и во зависност од тоа се расфрлани во атмосферата. Така сината, што е помала бранова должина, ќе го обои небото сино, а жолтата и црвената, кои имаат најголеми бранови должини, ќе поминат низ атмосферата и ќе станат видливи за човечките очи. Колку е погуста атмосферата низ која поминува воздухот, толку е поголема дисторзијата на светлосниот зрак. Но, кога би требало да избереме една боја што преовладува во Сонцето, таа всушност би била зелена, чии фотони Сонцето ги емитува најмногу.

На зраците им требаат осум минути да стигнат до Земјата

Земјата е оддалечена околу 150 милиони километри од Сонцето, а светлината патува со брзина од 300.000 километри во секунда. Кога овие два броја ќе се поделат, добиваме просечно време од 500 секунди, што е еднакво на осум минути и 20 секунди, што е време потребно за сончевата светлина да стигне до Земјата. Ова значи дека ако Сонцето „излезе“, ќе го гледавме на Земјата само за осум минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum