Исповед: Како престанав да пушам по цела кутија на ден и го земав сопствениот живот во свои раце!

18 декември, 2020
dreamstime-xxl-34856207

Драги мои пријатели, имам ужасна, срамна тајна. Тајна што многумина мои пријатели и познаници од реалниот живот не ја ни знаат.


Барав низ еден стар албум за да најдам фотографија што треба да ја вклучам во овој пост, фотографија што ја покажува мојата зависност од никотин уште на 17-годишна возраст. Не најдов ниту една фотографија. Најдов МНОГУ фотографии.

24sata

Неодамна имав некои здравствени проблеми. Тоа, заедно со фактот дека се обидов да џогирам пред неколку недели и се фатив како се виткам над тротоарот, како ја пуштам душата додека пензионирани двојки жени ме поминуваа, знаев дека морам да запрам. Повторно.

И при самото размислување станав вознемирена и нервозна и, искрено, бесна. Не сакав да престанам да пушам, иако знаев дека треба да се откажам од пушењето.

24sata


За седум дена, издржав неколку мегастресови, присуствував на социјални функции и гледав напнати серии, и ниту еднаш не се откажав. Не бев неверојатно загрижена и не истрчав до бензинската пумпа да ја испушам целата кутија.

Јас се справив со тоа. Користев техники од книга и лесно го победив никотинскиот демон. Ако не пушиш, алелуја и слави го Бога! Но, ако го правите тоа, го пишувам овој пост за вас (и го пишувам без цигара, што е чудо само по себе, бидејќи пишувањето секогаш го поврзувам со пушењето).

Откажете се. Нема што да изгубите освен јагленисани бели дробови и отежнато дишење. Го можеш тоа. Верувај ми. Ти можеш. Лесно Да, реков лесно. Цврсто верувам, за прв пат, дека нема да пушам повеќе. Ниту утре, ниту следната недела, ниту кога ќе имам 80 години. И, дозволете ми да го преформулирам она што го реков на почетокот. Реков дека сум пушач. Се откажав од навиката да пушам. Јас сум непушач, и благодарам на Бога за тоа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris