Истражување: Раното украсување за Божиќ доведува до среќа и возбуда, начин да се поврзете повторно со вашето детство

8 ноември, 2020
christmas-bauble-1869989_1280-696x463

Веројатно сте забележале дека трговските центри, како и продавниците низ целата земја, започнаа масовна продажба на новогодишни украси и разни подароци, слатки, ситници и материјали, поврзани со омилениот празник на годината за многумина.

Вие сте подостапни и посреќни

Можевте да видите и дека со години излозите се во „божиќен тон“ уште од празникот „Сите светци“, што според многумина го уништува шармот на божиќната атмосфера. Продавниците секако го прават ова за профит, но многумина исто така почнуваат да ги украсуваат своите домови долго, многу пред Божиќ. UNILAD разговараше со експерти за да ги пронајде психолошките објаснувања зад раните украси на Божиќ и негово предвременото славење.

Стив МекКоун, психоаналитичар, за порталот изјави: „Иако може да има голем број симптоматски причини зошто некој би сакал опсесивно рано да поставува украси, тоа е најчесто од носталгични причини или да ја оживее магијата или да го надомести занемарувањето во минатото. Во свет полн со стрес и вознемиреност, луѓето сакаат да се поврзуваат со работи што ги прават среќни, а Божиќните украси ги будат тие најсилни и најубави спомени од детството. Декорациите се само дел од тоа, а нивното рано поставување доведува до среќа и возбуда “.

Покрај враќањето во детството, украсите играат и друга улога. Доказите од истражувањето објавено во „Јournal of Psychology of Environment“ покажуваат дека украсите се користат како „знаци на пристапност“. Испитани се два вида куќи – оние што биле покриени со украси и оние што не биле. Учесниците беа замолени да кажат кои куќи ги прават да изгледаат потопло, дружељубиви. Се покажа дека се оние со украси.

Сеќавања на подобри времиња

Ејми Морин, психотерапевт и писателка, за UNILAD изјави: „Сезоната на празници предизвикува чувство на носталгија. Носталгијата им помага на луѓето да се поврзат со своето минато и им помага на луѓето да го разберат нивниот идентитет. За многумина, раното поставување на Божиќни украси е начин да се поврзат повторно со нивното детство. Можеби е горко-слатко чувство. Можеби празниците служат како потсетник кога саканата личност сè уште била жива. Или, можеби погледот на елката потсетува некого каков бил животот додека сè уште верувале во Дедо Мраз. За луѓето кои изгубиле некој близок, празниците можат да послужат како потсетник за среќните времиња што ги поминале со таа личност во минатото. Раното украсување може да им помогне да се чувствуваат поврзани со таа личност “.

Секако има и такви кои се опседнати со Божиќ само за да поминуваат немилосрдно. Сепак, не ги осудувајте прерано оние кои со нетрпение очекуваат (Божиќ) да украсат како мало дете!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi