Извадете ги овие работи надвор од куќата затоа што привлекуваат несреќа како магнет!

29 август, 2020
chair-35972411920-830x0

Откриваме кои предмети привлекуваат несреќа, но и што никогаш не треба да правите во вашиот дом


Може ли нешто што сте донеле во вашиот дом да донесе лоша среќа, проблеми во врската, па дури и смрт?
Суеверија од целиот свет нè предупредуваат дека има различни предмети што привлекуваат несреќа, од свитоци и испукани плочи до бојата на вратите на нашиот дом, така што не треба да ги чуваме во домовите.

Бидејќи поседувањето на овие работи може дополнително да влијае на вашата загриженост или сомневање, особено ако работите не одат најдобро во животот, веројатно сепак вреди да се избегнат овие предмети.

Огледало свртено кон креветот

Според античката кинеска уметност, особено не е добро ако огледалото е свртено кон креветот на кој спиете, како и ако стои над креветот. Огледало поставено на овој начин може да биде виновник за проблемите во бракот, односно повикот на непожелна личност која може да влијае на раздорот во љубовната врска, тврдат експертите за фенг шуи.


Црна врата

Друго верување на фенг шуи е дека црните врати покануваат лоша среќа во вашиот дом, па советот е да изберете неутрални или силни бои. Меѓутоа, ако вашата врата е свртена кон север, тогаш црната врата е прифатлива.

Ставање чевли на масата

Според една стара традиција, кога рудар умира, неговите чевли се ставаат на масата во знак на почит. Ако ги ставите чевлите на маса, се смета дека повикувате на смрт.

Килими пред вратата

Дали е напишано името на вашето семејство на влезната врата? Време е да го замениме килимот со нешто помалку препознатливо. Овие популарни модели на килими ги симболизираат гостите кои одат по презиме. Подобро е праговите да останат празни и презимето да се стави на високо место – гостите да го погледнат името со кревање на главата, а не спуштање.


Сè што е поврзано со смртта на некој близок

Можеби е тешко да се разделиме со припадниците на починатите членови на семејството, но чувањето некролози од весници и други потсетници за смртта, особено ставањето во куќата, нема да ви ја подобри среќата.

Свитоци

Можеби мислите дека е убаво кога децата ќе ви донесат тегла со свеќи дома, но бидете внимателни! Според викторијанската суеверија, кога свитоци влегуваат во вашиот дом, тоа значи дека некој ќе умре наскоро.

Стара метла

Ако се преселите во нов дом, не носете ја старата метла што ја користевте во претходниот дом! Легендата вели дека една стара метла ќе ја избрише старата среќа, а здравиот разум кажува дека со помош на стари средства за чистење, штетници и нечистотии можат да се внесат од претходниот стан. Па, можеби не е лошо да се донесе нова метла, без разлика дали се суеверни или не!

Скршени чинии

Друга практика на фенг шуи диктира веднаш да ги отстраните чиниите што се испукани или скршени, затоа што хранењето од скршени чинии привлекува неволја и неуспех во вашиот живот.


Чадор отворен

Често се зборува дека отворањето чадор во затворено е лоша среќа. Според ова суеверие, кое ги има своите корени во египетските легенди, како и во норвешкиот традиции, кога внесувате предмет што го штити вашето тело од дожд, ги навредувате духовите на чуварите на вашата куќа, што значи дека не ви треба нивна заштита.

Користете една врата

Лошо е да влезете во вашиот дом преку една врата и да излезете преку друга. Треба да изберете една врата и да се придржувате до неа! Лошо е исто така да имате куќа со влез и преден влез, затоа што експертите за фенг шуи веруваат дека така позитивна енергија тече директно од вашиот дом.

Дали знаевте за кое било од овие суеверија? Пишете ни во коментар!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris