Јадам иста храна 16 години: Луѓето ми се смеат, но кога ќе слушнат колку години имам, се шокираат!

11 октомври, 2020
лилјан

Нејзината диета не е за секого, еве што јаде!

Популарната австралиска блогерка стана позната како Банана девојка по промовирање на својата диета. Таа јаде само овошје, малку зеленчук и ореви.

Нејзиното вистинско име е Леан Ратклиф, а веганската диета ја промовира на својот Инстаграм со тоа што постојано им покажува на своите следбеници од што се состои нејзината диета.

Таа се придржува до режимот „сурова до 16 часот“, што значи дека јаде само сирова храна до 16 часот во текот на денот.

Освен што е веган, она што е уште почудно за луѓето е фактот дека Лијен јаде околу 15 банани секој ден, правејќи разни смути. Со својата диета внесува околу 2.700 калории, а појадокот и е секој ден ист.

“Секој ден јадам половина лубеница за појадок повеќе од 13 години, а кога треба – го правам тоа во јавност. Секогаш ги смее минувачите и ги фасцинира. Кога јадев мртви животни – тоа не донесе радост за никого”, напишала еднаш таа.


Лиен вели дека неодамна го прославила својот 40-ти роденден, а на Инстаграм објавила и „пред и после“ фотографии, кои се доказ дека изгледа подобро од кога било. Таа следи веганска диета од 2004 година, вели дека е многу задоволна од својот изглед и никогаш немала поголема самодоверба. Што е најважно, таа е здрава.

“Направив тестови на крвта, лекарот ми рече дека сум во совршена форма и да продолжам да го правам тоа што го правам. Луѓето ми велеа дека ќе пропаднам, но поминаа 16 години и изгледам подобро”.

Познатата блогерка откри и дека изгубила дури 18 килограми откако станала веган и дека повеќе нема проблеми со егзема и нејзината коса е поздрава.