Како да препознаете нечија насмевка под маска: Експерт за говор на тело откри 3 начини за комуникација за време на пандемијата!

11 декември, 2020
236241_shutterstock-1768460315_ls

Експерт за говор на тело предлага 3 алтернативни начини на комуникација за време на пандемија на корона вирусот

Насмевката е најсилното оружје на човекот. Насмевка е тука кога сме среќни, како и кога сакаме да им покажеме на другите дека и покрај неволјите не сме поразени.

Смеењето е лек за душата и без оглед дали е рефлексно или е предизвикано од емоции, тоа значително влијае на целокупното здравје на децата и возрасните.

Се смета дека има 19 различни видови насмевки, но ние користиме само шест кога сме среќни. Најчесто користиме насмевка во комуникацијата со луѓето.

Сега, кога сите носиме заштитни маски за да спречиме ширење на коронавирусот, не можеме да забележиме движења на лицето. Прашањето е дали тоа влијае на комуникацијата со другите?

“Имаме повеќе од 100 меѓусебно поврзани мускули во главата, но едвај повеќе од 20 мускули на лицето се користат кога го движиме поради однесувања како грчење, намуртеност или насмевка. Кога ја ограничувате можноста за интеракција со други карантинот и ограничувањата за физичка оддалеченост, тоа влијае на алатките што ги користиме за да комуницираме. Како дел од оваа алатка за социјална интеракција, насмевката игра важна улога “, вели Карлос Кривели, психолог и мимик на лицето на Универзитетот во Де Монтфорт во Лестер.

Експертот за говор на тело Гвинет Доерти-Снедон открива како да комуницирате со маски за лице.

Движете ги рацете

Гестот и нежните, внимателни движења играат голема улога во развојот на нашите односи со другите. Луѓето кои користат раце и гестови додека зборуваат, честопати оставаат прекрасен впечаток на другите, бидејќи гестот им помага на другите да разберат што сакаат да кажат.

Очи

Залудно не се вели дека „Очите се огледало на душата“. Очите даваат неверојатно добро чувство, но луѓето не се толку свесни за тоа, бидејќи се навикнати да се концентрираат на устата.

Затоа, кренете ги веѓите, намигнете со очите. Ова ќе покаже реакција на она што другите го кажуваат.

Говор на телото

Копирајќи нечиј говор на тело, усвојувајќи слични изрази и ставови, можете да создадете врска, а приклонувањето кон некого покажува дека внимателно слушате што зборува некој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris