Како да се одделите од родителите и да живеете среќно до крајот на животот: Дали оваа двојка на сликата ќе има среќен брак?

7 декември, 2020
236207_brak_ls

Дали се согласувате дека среќен е бракот во кој има две лица, а не три, четири, пет?

Фотографија која го запали Интернетот последните денови, со коментари од типот „тука не е потребна психоанализа“, „брачна терапија на една слика“ и „кој прв ќе поднесе барање за развод“….

За да може брачна двојка да функционира како нова, независна и уникатна целина, потребно е нејзините членови претходно да извршат физичка разделба (понекогаш, кога ќе решат да не живеат во исто домаќинство со нивните семејства од каде потекнуваат), а можеби и уште поважно – да извршат ПСИХОЛОШКО разделување во однос на нивните родители.

Инаку, сведоци сме на добро познати сценарија … „Таа не може без нејзината мајка, таа постојано се вртка, се однесува како дете“… „Тој едноставно молчи кога неговата мајка ме напаѓа“… тој ме омаловажува“… Кога имаме „незавршена психолошка работа“ со нашите родители, ние честопати ја„ влечеме “оваа динамика во нашите бракови, на штета на нашите нови семејства.

Може да се каже дека основниот предуслов за здрав брак или врска е двајца возрасни да влезат во него. Само два – не третиот и четвртиот и петтиот. Индивидуални, независни лица, кои функционираат и дејствуваат заедно имајќи ги предвид заедничките интереси, поставувајќи граници според можните нездрави надворешни влијанија.

Исто како што на новите младенци им останува да се разделат од семејствата од каде потекнуваат, на нивните родители е да ја овозможат и олеснат оваа разделба, не наметнувајќи им на возрасните деца императив да ги поштедат од непријатните чувства или околности што може да ги донесат ваквите промени. , „празно гнездо“, бесцелност и бесмисленост, соочување со сопствен брак што можеби во меѓувреме го сменил својот квалитет, итн.

Ако родителите не можат да ја изразат можната вознемиреност од чувства што ги носи независноста на возрасно дете, и тоа е добро, секогаш постојат експерти со кои можат да ги споделат и да работат на овие содржини. Подобро е отколку да ги оптеретувате потомците со ирационални барања или тивко да страдате во себе. Истото важи и за бебињата.

Може да се каже дека најголемиот подарок што родителот може да го даде на (возрасно) дете е дозвола навистина да порасне.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi