Како инстаграм измисли место кое не постои?!

5 септември, 2020
61409678_545710992626210_4765860100034632052_n-790x454

За Инстаграм, реалниот свет не е доволно убав. Дури и кога е потполно чудесен каков што е, се чини дека секогаш може да биде малку „подобар“. Може да биде „нереално убаво“.
Ако често шетате по виртуелните пространства на најпопуларните социјални мрежи и фантазирате за долги патувања, тогаш на вашиот радар сигурно не ги промашивте бајковитите фотографии направени во волшебниот храм Лемпујанг на Бали.


Фотографиите од волшебното место каде се спојуваат спокојството, духовноста и мејнстрим туризмот, попознат во западниот свет како Портите на рајот, го преплавија Инстаграм, толку многу што ова свето место се смета за едно од неискористените, ако се најдете на живописен остров во Индонезија. И, се разбира, не смеете да останете без барем една фотографија на која стоите (по можност во јога поза во традиционална облека) помеѓу високите, украсени столбови на импозантната порта на рајот, и вашиот одраз, заедно со облаците и грубите планини, се дави во води.

Ако ги погледнете (СИТЕ!) фотографии од споменатата локација на Инстаграм, ќе забележите дека сè изгледа скоро идентично, само луѓето и временските услови се менуваат, но она што загрижува е тоа што местото, во реалноста, воопшто не изгледа така.


Изгледа „нереално убаво“. Зошто? Затоа што е нереално! Инстаграм го „измисли“ за да изгледа „пофотогенично“! Имено, она што на сите овие одлични фотографии изгледа како кристално чисто езеро е всушност само парче стакло поставено под камерата на мобилен телефон, што создава впечаток на рефлексија во водното царство.


Неодамна, новинарката Полина Маринова напиша на оваа „измама“ на својот Твитер, оставајќи ја разочарана кога сфати дека езерото воопшто не постои и дека всушност станува збор за лажна промоција која ги измами посетителите, а на нејзиното место се приклучија и многу незадоволни туристи, кои немаа идеја дека Рајските порти воопшто не изгледаат како што е прикажано на фотографиите.


И, ако ги разгледате поубаво социјалните мрежи, ќе сфатите дека работата навистина отишла далеку – скоро е невозможно да се најде фотографија што ја рефлектира реалната состојба на работите!


Изрежираните фотографии со стакло станаа еден вид туристичка понуда што ја нуди локалното население, а во редиците за лажна фотографија, велат посетителите, понекогаш се потребни повеќе од два часа.
Во едно од најневеројатните агли на светот, Инстаграм создаде фантастика. И, тоа е тажно, навистина, затоа што Рајските порти се навистина небесни. Баш такви какви што се, прекрасни, мирни и свети, со поглед на волшебните планини околу кои висат облаци од дожд. Дали навистина ни треба повеќе од тоа?


Се чини дека е потребно. А, кого да го обвиниме?

View this post on Instagram

Bali’s gates of heaven was a huge Instagram vs reality check for me 🙈 You might have seen in my stories the 2 hour long queue to take a photo (yes, we waited 😂) 🤦🏼‍♀️ – a 2 hour wait for 30 seconds of fame: the staff call you up, take your camera and shout 1…2…3…jump’ as you manically switch between 3 poses and a jump (and if you’re anything like me you end up forgetting the second 2 poses due to the stress of having to move in between so quickly 😂). Have you ever seen the photos with the gates reflected in a beautiful pool of water on the ground? I felt so disappointed when we arrived and there was no lake or pool – I thought it must be water on the ground that creates these reflections … that is until I looked at my phone after and saw the reflections in the photos taken 😂 the women taking the photos use a mirror to create the reflection! It makes for a beautiful photo, but nothing at all like the reality! This place is really stunning, but it seems like it’s definitely become more about the photo opportunity than the temple – Swipe right to see the second version of the photo 🤓 Which do you prefer, 1 or 2? . . . . . . . #instagramvsreality #realitycheck #bali #puralempuyang #gatesofheaven #amed #northbali #balitemple #temple🙏🏻 #temples #beauty #architecturedaily #baliindonesia #balilivin #bali🌴 #baliguide #balivibes #wonderfulindonesia #travelog #travelgirl #travelblogger #budgettraveller #backpacking #travelholic #dametraveller #travelcouples #girlswhotravel #sheisnotlost #roamtheplanet #wanderwoman

A post shared by Anne Harding 🌎 | Travel ✨ (@findannehere) on

Локалните жители кои комерцијализираа вакво место со само парче стакло под корисниците на iPhone или корисниците на Instagram кои сакаат да ги импресионираат своите следбеници, па дури и по цена да им претстават нешто што не постои?

Немам идеја, веројатно и двете. „Пуштете ја добрата работа да биде добра“, вели стар, култен графит од клупа од Загреб. Портите на рајот е дефинитивно една од тие добри работи, совршена како што е, без филтри на лаги и измами.