Како мааните да ги претворите во доблести: „Не постојат будали..еве зошто!“

20 октомври, 2020
budala-770x475_1000x0


Психологијата ме научи дека:

1.Не постојат будали – има луѓе со намалена интелигенција. Иако всушност нивниот интелект не може целосно да се зачува, тој не може ниту да се намали. Оние што популарно се нарекуваат „будали“ можат да бидат, на пример, „когнитивно едноставни“, односно без желба за знаење. Друга верзија на „будала“ е отсуството на рефлексија. Некој може да биде академски паметен, одличен во справување со големи количини на информации, дури и добар во разбирањето на луѓето, но не сам. Покрај тоа, неговото однесување ќе личи на однесување на мало каприциозно дете. Однадвор е неверојатно како човек со толку висока интелигенција може да биде толку примитивен. Но, сè е едноставно, и ова е следното што ме научи психологијата …

2. Ако некое лице развие квалитет кој е премногу силен, тогаш нешто нужно ќе страда и нема да трае. Ова се нарекува „механизам за компензација“. Ако има сериозен недостаток, тогаш тоа сигурно ќе биде солидна предност. Значи, многу често има луѓе кои се силни, но глупави; паметен, но без амбиција; амбициозен, но без истрајност; лојални, но студени жени. Единствениот начин да се заобиколи механизмот за компензација е хармоничен развој на сите аспекти на личноста.

budala

3. Сите луѓе се различни! И никој од другите луѓе не е како тебе. Да бидам искрен, сфатив дека уште пред да стапам во психологија. „Сите луѓе се различни“ е моето најважно откритие во животот. Психологијата го зајакна ова разбирање и ме направи потолерантен кон другите. Сега знам дека луѓето живеат (размислуваат, реагираат) на овој и на друг начин, затоа што не можат, не можат и не сакаат да работат на друг начин. Бидејќи сите луѓе се различни, сите имаме различни перцепции за светот. Едниот гледа на светот на овој начин, другиот на поинаков начин и нема никој, многу, многу „точен“ поглед. Во последно време, со голем интерес ги следам изјавите и заклучоците на другите луѓе – учам да прифаќам туѓа реалност.

4. Луѓето се менуваат само кога веќе не можат да се променат. Тоа е, кога животните околности ги турнале до ѕидот. Невозможно е да се смени друга личност се додека не реши да се промени сама себеси!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum