Како месеците во годината ги добиле своите имиња?

21 октомври, 2020
shutterstock_1423179743_1000x0

Римјаните кои првично имаа 10 месеци во годината, годината започнувала во март, што било логично за сите во тоа време, бидејќи започнува пролетта и новиот циклус на будење на природата. Зимскиот период не се третирал многу добро и немало месеци за тој период.

Околу 700 година п.н.е., римски владетел по име Нума Помпилиј решил да го поправи тој јаз во годината и додал 2 месеци во календарот. Додуша, сè уште не бешо дефинитивен календар, бидејќи бројот на денови во месецот сè уште не бил конечно решен, така што Нума додаде еден месец, за зимата, наречена Интеркаларис, но тоа траеше само до Цезар, кој воведе ред во римскиот календар и го направи како што го познаваме денес.

Gaj Julije Cezar

Имињата за месеците во годината не се избираат по случаен избор. Ние ви донесуваме решение за ова прашање.

Јануари: Јануариус (латински), именуван по Јанус, римскиот бог на влезовите, праговите, портите, портите, почетоците и краевите. Јанус има две лица, секое на едната страна од главата, за да може да води сметка за почетокот и крајот на сè што се случува.

Февруари: Фебриариус (латински), потекнува од терминот февруари, обред за прочистување одржан на 15 февруари.

Март: Мартиус (латински), именуван по Марс, римскиот бог на војната.

Април: Априлис (латински) на латински значи „отворен“, го добил ова име затоа што во тој период цветаат цвеќињата и се отвораат пупките.

Мај: Маиус (латински), именуван по божицата Маја, божицата заштитничка на растенијата и нивниот раст.

Јуни: Јуниус (латински), именуван по божицата Оуно. Неговиот симбол беше паунот, јуни е месец на шарени цвеќиња.

Јули: Именуван по Гај Јулиј Цезар.

Август: Именуван по Август Цезар, првиот римски император.

Септември: септември (латински), што значи „седум“, порано беше седмиот месец во римскиот календар.

Октомври: Окто (латински) значи „осум“, порано беше осми месец во римскиот календар.

Ноември: Новем (латински), што значи „девет“, порано беше деветти месец во римскиот календар.

Декември: Декем (латински) значи „десет“, порано беше десетти месец во римскиот календар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort