Како последица од корона вирусот еден орган може да остари 10 години

29 октомври, 2020
pjimage_1000x0


Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на мозочните функции, а во најлоши случаи може да се појави штета што е еднаква на ненадејно стареење на мозокот за десет години, предупредија денес истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон. Студијата сè уште не го поминала прегледот, а тоа е направено на 84.285 опоравени од ковид 19, пренесува канадски Глобалњуз. Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои тешки случаи, ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.


-Нашите анализи се совпаѓаат со претходно утврдените факти дека има хронични когнитивни последици поради коронавирус. Луѓето кои се опоравија, дури и оние кои веќе не пријавуваат дека имаат проблеми, покажаа значителен когнитивен дефицит, рече тој. Тестовите за утврдување на можна штета се идентични со оние што се користат за Алцхајмерова болест, така што пациентите кои се опоравуваат од коронавирус составуваат загатки или се обидуваат да ги поврзат точките користејќи логика. Во извештајот на колеџот се наведува дека кај некои пациенти на возраст меѓу 20 и 70 години, кои имале тешки симптоми, се појавиле оштетувања на мозокот како нивниот сопруг да имал десет години, без да се прецизира процентот на луѓе на кои тоа им се случило. Неврологот anоана Вардлоу, професор на Универзитетот во Единбург, рече дека резултатите од студиите ќе ги земе со резерва засега.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum