КАКВА ГРЕШКА! ВИДЕЛ ПЕРАИ ВО ВОДАТА ПА СКОКНАЛ,не ни претпоставил што го чека! (ВИДЕО)

29 септември, 2020
ајкула насловна

Скокнал во океанот мислејќи дека до него плива а кит, а потоа му се случило дека можеби станува збор за голема бела…

„ТикТок“ со денови кружи снимки на кои се гледа како еден млад човек, наречен Ридер во видеото, скока од брод во Тихиот океан во Енсинитас близу Сан Диего, Калифорнија, додека плива до него – ајкула!

Младиот човек, кој пловел со пријателите, прво помислил дека во негова непосредна близина се наоѓа џиновската ајкула (Cetorhinus maximus), вториот по големина вид по ајкулата од кит, но наскоро сфатил дека сè уште може да се каже за големата бела ајкула.

По блиска средба со опасен морски предатор, младиот човек исплашено прокоментира: „Ова беше многу лоша идеја!“.

– Да, го допрев! Ридер извикуваше додека се обидуваше што побрзо да се врати на бродот.

Снимката е прегледана повеќе од 855.000 пати од саботата, а јавноста сè уште не е сигурна за каква ајкула станува збор во овој случај.

Патем, кит-ајкулите се хранат со планктон и генерално се безопасни за капачите.

„Искрено, ова е најстрашното видео што некогаш сум го видел“, коментира еден корисник на „ТикТок“.