Какво ви е утрото, таков ќе ви биде денот: Дали ви е лоша утринската рутина?

8 октомври, 2020
Devojka-se-proteze

Секој има своја утринска рутина. Некој мал ритуал што го прави откако ќе ги отвори очите.

Експертите тврдат дека треба да го започнете утрото добро, бидејќи тоа го одредува остатокот од денот. Ако ги немате овие пет навики во вашата рутина, денот го започнувате сосема погрешно.

Немате појадок

Веројатно сте чуле за теоријата дека појадокот е најважниот оброк во денот. Таа е целосно точна. Сепак, и покрај бројните предупредувања од експертите дека мора да јадеме нешто наутро, многумина го прескокнуваат овој оброк. Размислувањето за тоа што ќе јадете, како и за подготовката на самиот појадок, ќе ве разбудат и возбудат. Тоа не значи дека треба да станете два часа порано. Доволно е да одвоите дополнителни половина час за себе и да ја внесете потребната енергија.


Спиете на страна или, уште полошо, на стомак

Доброто утро започнува со квалитетен сон што го имате во текот на ноќта, но некои лоши навики можат да расипат дури и осум часа сон. Спиј на грб! Оваа поза е најдобра за карлицата и вратот, а наутро сигурно ќе се разбудите со помалку болка отколку кога спиете на колковите и стомакот.

Вашата соба е неуредна

Будењето во многу неуредна просторија навистина не е пријатно. Ве прави нервозни иако можеби не сте секогаш свесни за тоа. Одвојте неколку минути секое утро и преместете ги работите што немаат место во спалната соба и задолжително наместете го креветот. Исто така, обидете се да чувате што е можно помалку работи на ноќната маса.


Го проверувате вашиот мобилен телефон веднаш по будењето

Можеби изгледа како неколку минути на социјалните мрежи, штом ќе ги отворите очите, нема да ве повреди, но таа навика е всушност целосно губење време. Многу пати, „само малку проверка“ се претвора во долго лежење во кревет. Го изгубивте времето што можевте да го искористите за појадок и уживање во утрото, па сега станувате нервозно, брзо се подготвувате и излегувате од дома, без добро да се подготвите за тој ден.