Кој е побрз куче или гепард? Одговорот ќе ве изненади

26 август, 2020
пас

Дали, на пример, знаевте дека најуспешен ловец во светот е африканското ловечко куче?

Никој не може да ги освои нашите срца како најдобриот пријател на човекот – кучето. Постои посебна врска помеѓу луѓето и нивните четириножни пријатели и се одбележува посебен ден во нивна чест. Денес, 26 август, е Ден на кучиња, и еве што претставува.

Денот на кучиња е посветен да ги слави сите раси на кучиња; мешани раси и чистокрвни култури. Денот помага да се подигне свеста за потребата од посвојување и да се научи дека животните се почитуваат.

Да разгледаме неколку неверојатни факти за кучињата за да ви помогнеме подобро да ги разберете овие неверојатни суштества. Дали, на пример, знаевте дека најуспешен ловец во светот е африканското ловечко куче? Овие кучиња се успешни во 50 до 70 проценти од ловот, па дури го држат Гинисовиот рекорд. Друг Гинисов рекорд оди кај Салуки затоа што е најстарата раса на кучиња. Оваа раса всушност датира од 329 година п.н.е. Во тоа време, Египет ги чувал овие кучиња како кралски миленици. Наводно, видот е уште постара и датира од седмиот век пред нашата ера и е поврзан со областа на античка Месопотамија. Докази се остатоци од резби слични на таа раса.

Дали знаевте дека кучињата имаат три очни капаци? Ова е нешто што многу луѓе не го знаат за своите крзнени пријатели. Третиот капак е оптичка мембрана, која е позната и како сокол. Важно е да се обезбеди заштита на очите. Исто така, постојат некои карактеристики кои се поврзани со одредени раси на кучиња. На пример, Шар-Пеис и Чоу Чоу имаат црни јазици. Исто така, 30 проценти од далматинците се глуви во едно уво. Исто така, дали знаевте дека – ако гепардот и гроздоберот се во трка за долг пат – ќе победи синоќа? Ова е затоа што постелите се карактеризираат со исклучителни брзини на долги растојанија. Тие можат да задржат темпо од 35 км на час дури и седум километри.

Можеме да се сетиме и на некои од најинспиративни херои во светот во чест на Денот на кучиња. Да започнеме со Килијан, Лабрадор кој го спаси својот мал пријател од злоупотреба. Постои уште една неверојатна приказна за златниот ретривер по име Тоби. Кога нејзиниот сопственик Деби Паркхерст зеде големо парче јаболко долу во грлото, не можеше да го извлече и мораше да ги удира градите за да се обиде да го ископа јаболкото, но немаше корист. Нејзиниот двегодишен златен ретривер го забележал очајот и скокна нагоре и надолу на стомакот, спасувајќи го животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris