Кој е виновен за долгото чекање во ред на касата? „Се бунат и кога ќе им спакувате и кога нема да им спакувате, а не е до нас“

8 ноември, 2020
prodavnica-830x0

Повеќето купувачи им замеруваат на касиерите за бавна работа на каса или недостаток на персонал или правење долги редици бидејќи не се отворени сите каси. Како и да е, честопати „тропате на погрешна врата“

Најлошиот дел од шопингот е да чекате на ред, особено ако не можете да го видите крајот на истиот. Сепак, иако повеќето автоматски ги обвинуваат благајниците за тоа, вистината е дека не е баш така. Како и секаде, во продавницата има различни работници, некои се поспособни од другите, побрзи, ажурирани, но зад сè стојат некои други фактори.

Касиерите веќе беа на фронтот на одбраната на почетокот на пандемијата Ковид-19, бидејќи тие работеа како и обично и беа во секојдневни контакти со голем број луѓе, во потенцијално контаминирана средина. Тука, пред сè, мислиме на работниците вработени во (супер) маркети, кои во ниту еден момент не го ставија клучот во бравата.

Она што се смени во нивната работа е задолжителното носење маски (визири) во текот на целото работно време, а некои дури носат и ракавици. Она што се смени во нашата набавка е исто, но сега долгото чекање во ред ни создава уште поголема напнатост затоа што сакаме да ја напуштиме продавницата што е можно побрзо, од страв од инфекција.

Како е можно касиерите да бидат некаде толку брзи, а некаде бавни, лоши на работа. Некаде во долг ред чекаме максимум 5 минути да платиме, а некаде потребни се 15, 20… Дали одредени ланци избираат персонал подобри од нивните ривали? Секако, постои и тоа, но клучниот фактор е системот.

Вработените на големите пазари, поради искуството и долгата пракса, обично се многу побрзи од оние во помалите продавници. Па, само да ги споредиме. Како пример ги земаме најголемите синџири на исхрана во земјата и заклучуваме дека работите одат најбрзо во германскиот ланец.

Овие луѓе навистина работат како „на лента“, и сè е поддржано од добар систем на компанијата, односно секоја ставка се скенира брзо, без перипетии и рачно пишување на баркодови. Слична е ситуацијата и во домашниот, добро познат ланец супермаркети, со вообичаен случај да нема никој на касата. Од пет, работат две фискални каси.

На прашањето зошто е тоа така, добиваме одговор дека нема доволно персонал. Проблемот е кога купуваме во објекти кои работат 24/7 или се наоѓаат на примарни локации, односно многу се посетуваат. Можеме ли тогаш да ги обвиниме касиерите за лошата организација во компанијата?

И додека чекаме на ред, во кои минути траат како часови, работниците кои не се на каса – за тоа време тие се занимаваат со сортирање стоки или се занимаваат со некои други задачи. Не е невообичаено да се слушне од касиерите дека клиентите „им се тресат секој ден“ поради работи за кои не се виновни, без разлика дали се поврзани со самата дејност на компанијата или нешто од приватниот живот на клиентите.

Освен тоа, како што велат, „забораваат дека едвај стигнуваме од работа да јадеме или одиме во тоалет, додека понекогаш можеме да си дозволиме пуш-пауза“. Сепак, овие аргументи не се доволни за многу купувачи. Факт е дека сите ние повеќе или помалку постојано брзаме, па најмалку што ни треба е да чекаме на ред.

Но, пред неколку дена, во објектот на третиот познат домашен ланец, редиците се „полнеа“ со невидена брзина, иако работеа четири фискални каси. Освен фактот дека луѓето постојано имаа впечаток дека најлошото е во нивната линија, па затоа се префрлуваа, беше очигледно дека нешто чудно се случува.

Продавачите „скокнаа“ да си помагаат едни на други, а луѓето веќе почнаа да коментираат за тоа како никој не ја знае нивната работа и како се случува безброј пати токму во тој маркет. Сите погледи беа свртени кон касиерките, особено една касиерка, чија каса имаше најдолга редица. Само кога ќе дојде редот на клиентот, тој ќе сфати дека тоа не е проблем кај работникот.

Системот е толку лош што таа мораше да „повлече“ осум од 10-те предмети рачно, односно да напише во баркодот. Исто така, често се случува трансакцијата да трае неколку десетици секунди, што секако го забавува процесот.

„На нас, продавачите (благајниците), секој ни се тресе, го ослободува својот гнев, нè навредува, нѐ понижува. Тие се однесуваат како господа кога ќе влезат во продавницата и немаат основна култура на однесување, буквално би продавале за 1 денар… Ако цената не е на место, ако истече рокот, ако понудите или не понудите ќесе, ако ја спакувате или не ја спакувате стоката, вие сте виновни за сè! Иако сте најмалку виновни затоа што самата работа зависи од организацијата на менаџерот и така во круг… “, е еден од коментарите поврзани со оваа тема.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi