Кој ќе ја реши оваа задача е ГЕНИЈЕ: Можете ли да постигнете решение?

4 август, 2020
zadaca

Задачата се чини тешка на прв поглед, но сè е само прашање на креација и комбинаторика
Идеално време е да ги изостриме малите, сиви ќелии и да се забавуваме со математика.

Треба да напоменеме дека задачата е тешка и дека само 1 процент од луѓето во светот ја решиле.
Можете ли да дојдете до решение?


Тешко?


Ако се предавате, еве решение што има 2 начина:
1. Првото е да ги додадете двата броја лево и да помножите со три.
Ова доведува до конечен одговор, кој е 72.
2. Друг начин е да ја гледате десната страна. Решенијата постојано се дуплираат како броевите паѓаат надолу и се множат со бројот 9.


Значи 9 × 2 = 18, 9 × 4 = 36, 9 × 6 = 54 и конечно 9 × 8 = 72.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris