Колку хороскопскиот знак влијае на личноста

12 октомври, 2020
profimedia-0312270744


Видовите на личност може да се опишат на различни начини. Една од интересните се негативните одлики што ги означува секој знак. Термините „понизок“ и „повисок“ често се споменуваат во текстовите. Се смета дека лице родено во одреден астролошки знак може да се развие во позитивна или негативна насока. Она од што зависи е посебна тема, но има ретки примери кога некој целосно отишол во крајност. Значи, сите ние сме плетени од позитивни и негативни карактеристики на знакот во кој сме родени, и ако зборуваме за најнегативните црти, тие се:

ОВЕН е нетрпелив, каприциозен, деструктивен, брз, агресивен, лут, хипертоничен, хиперактивен, релативно површен и несериозен.


БИК е себичен, посесивен, љубоморен, уживател во сензуалните и телесните задоволства, опседнат со материјалното.

БЛИЗНАЦИ се разговорливи, површни, несериозни, интригантни, сакаат да озборуваат, а манипулациите и измамите не им се туѓи.

РАК е обесхрабрен, затворен, несигурен, поради што станува жртва на околината, за која отворено обвинува. Тој има променливо расположение, станува агресивен од страв.

Lav


ЛАВОТ е себичен, тирански, суетен, нарцисоиден, несериозен, детски, непослушен.

ДЕВИЦАТА е критичар кој наоѓа недостатоци кај секого, слаб, без енергија, дете кое гледа проблем во сè и затоа е често вознемирено.

ВАГА е неодлучна, површна, студена, нечувствителна. Неуморен борец за правда што го гледа само таа.

СКОРПИЈА е прикриен убиец, љубоморен, баран, наметлив, манипулатор, посесивен, непријатен.

СТРЕЛЕЦ е несериозен, понекогаш необразован, коцкар, злобен, измамник и неорганизиран. Нереален оптимист кој поминува низ животот со мотото „како? – лесно“.

ЈАРЕЦ е студен, строг, бавен, депресивен, песимист, досаден, крут, незаинтересиран, сурово амбициозен.

ВОДОЛИЈАТА е контраст по секоја цена, глупав, ексцентричен, бучен, неконвенционален, видлив, нервозен и вознемирен.

РИБИ се измамнички, изгубени, манипулативни, неискрени, подмолни, лицемерни и злобни.