Колку време треба да помине од последната испиена чашка алкохол до првото седнување зад воланот?

6 јули, 2020
pivo

За жал, многу возачи не чекаат да се отрезнат после пијалокот, туку пијани седнуваат зад воланот, додека многумина и мислат дека се способни да возат само половина час или еден час по пиењето на последниот пијалок. За жал, тоа не е точно, а прекумерната самодоверба, во овој случај, може да биде многу опасна, затоа што алкохолот останува во телото многу долго време.

Британската организација за безбедност на патиштата, Road Respect, го анализираше конзумирањето на алкохол и можноста да се вози под негово влијание, пренесува ХАК, а врз основа на таа анализа издадоа препораки за времето што треба да помине по пиењето до седнувањето зад воланот или пак, кој алкохол колку долго се задржува во организмот.

Вино:

  • Една чаша – 3 и пол часа
  • Две чаши – 7 часа
  • Три чаши – 10 и пол часа

Жестоки пијалоци:

  • Една чаша – 1 и пол час
  • Две чаши – 3 часа
  • Три чаши – 4 и пол часа

Пиво:

  • Една чаша – 2 и пол часа
  • Две чаши – 5 часа
  • Три чаши – 7 и пол часа
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi