Конечно одговор на прашањето кој е попаметен: Науката си го кажа своето!

20 јуни, 2020
mace

Дебатата за интелигенцијата на кучињата и мачките сè уште трае, поради што научниците сега одлучија конечно да го откријат одговорот, пишува Mirror.

Сузана Херкулано-Хузел, познат научник од универзитетот Вандербилт, смета дека кучињата се побистри, а нејзиното мислење се совпаѓа со статистичките податоци.

Кучињата имаат околу 530 милиони неврони, а мачките само 250.

„Верувам дека апсолутниот број на неврони кај животно, особено во церебралниот кортекс, одлучува за богатството на нивната внатрешна ментална состојба и нивната способност да предвидат што ќе се случи во околината засновано врз претходното искуство“, објасни Сузана, додавајќи дека кучињата имаат поголема контрола и моќ на мозокот.

Интересен факт е дека кучињата имаат најмногу неврони меѓу месојадците, дури и поголем број од кафеавите мечки кои имаат поголем мозок.

„Јас сум личност која претпочита кучиња. Но, и покрај тоа, нашето откритие значи дека кучињата имаат биолошка способност да прават многу посложени и пофлексибилни работи во нивните животи отколку мачките“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi