КОРИСНА ЗДРАВИЦА: Со чукање на криглите се бркале и плашеле лошите духови и демони

4 октомври, 2020
thinkstockphotos-469667086

Го знаете тоа чувство кога сте на вечера и наздравувате со чаша вино или шампањ во рацете и си кажувате „да живееме“ додека се гледате едни во други. Но, зошто го велиме тоа? Што точно е здравицата? Од каде оваа традиција? 

„Наздравје“ доаѓа од стариот француски збор chiere што значело лице или глава. До 18 век, ова значело „радост“ и се користело како начин на изразување на охрабрување. Денес, „Наздравје“ е едноставно симболичен начин на здравица да им посакате на луѓето околу вас сета среќа, здравје и долг и убав живот.

Зошто наздравуваме со чаши?

За некои, зборот „да живееме“ е природен потег и се чукаат чашите пред да се напиеме. Тоа е обичај што се практикува со векови.

Ги подобрувате своите сетила вака: Кога пиете со пријателите, вклучени се многу сетила: можете да гледате, вкусите и мирисате. Се верува дека здравица со чаши помага да ги задоволиме сите пет сетила.

Заштита од зло: Во средновековно време, чашите трепереле и луѓето гласно навиваа да ги истераат демоните или злите духови. Исто така се сметаше дека наздравувате со чаши за да истурите нешто на подот за лоши духови во надеж дека ќе ве остават сами. Германската традиција е удирање кригла на масата и силно викање за да ги исплаши злите духови.

За боговите: Иако терминот „ да живеме“ можеби не бил користен сам по себе, многу антички цивилизации имале свој начин да ги обожаваат своите богови за време на празниците. Така, светата течност (крв или вино) им била понудена на боговите во замена за желба или молитва за здравје. Во грчката митологија, богот на виното Бахус честопати наздравувал. 

Од каде потекнува здравицата?

Во 16 век, вообичаена практика било да се додаде парче изгорен или зачинет тост на вино. Лебот ќе помогне да се апсорбира малку киселина и да се подобри вкусот на лошото вино. Шекспир го споменува терминот „да живееме“ кај жените весели Виндзор, кога Фалстаф повикува на здравица.

Низ историјата, луѓето навивале, тропале чаши и правеле здравици.

Како се кажува „да живееме“ на други јазици?

Африка – Gesondheid
Ирска – СSláinte (slawn-cha)
Шпанија – Salud
Германија – Prost
Данска – Skal 
Франција – Sante
Јапонија – Kanpai
Португалија – Saude

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum