Короната го разорува џигерот, срцето, белите дробови: Ова се најновите откритија!

10 октомври, 2020
782853_w-56183466_ls


Бројни експерти истакнуваат дека ковид-19 може да остави трајно оштетување на здравјето на луѓето кои некогаш го имале. Студијата покажа дека дури 75 проценти од луѓето кои страдале од короната имале симптоми дури и три месеци по „закрепнувањето“, пишува „Мирор“, а како ковид-19 може да ги оштети органите, покажува списокот на долгорочни последици.

Трајно оштетување на белите дробови од короната

Ковид-19 е респираторна болест, а кај одреден број луѓе предизвикува синдром на акутен респираторен дистрес, поради што пациентите се приклучуваат на респираторот. Претходните студии покажаа дека овој тип на синдром влијае на квалитетот на здравјето на луѓето дури и по закрепнувањето, бидејќи остава трајни лузни на белите дробови. Ова го потврди пулмологот и професор на „Школата Фајнберг“ на Медицинскиот факултет во Универзитетот Северозапад, Калила Геист, во интервју за „Хафингтон пост“, истакнувајќи дека синдромот на акутен респираторен дистрес може да предизвика долгорочни последици. Таа посочи дека таквата штета може да доведе до хронични респираторни симптоми и долгорочна потреба за кислород.

Оштетување на црниот дроб

Студија од Кина сугерира дека короната може да го оштети црниот дроб на подолг временски период. За време на тоа истражување, извршени се крвни тестови на 34 хоспитализирани пациенти кај кои биле регистрирани такви последици. Истиот резултат е забележан откако добиле два негативни теста на корона и по отпуштањето од болницата.


Ослабено срце

Научниците од Харвард ја нарекоа короната одличен тест на стрес за срцето. Откриле дека воспалението и треската, предизвикани од ковид, го ослабуваат срцето и предизвикуваат абнормалности како што е згрутчување на крвта. Лен Хоровиц од болницата Ленокс Хил во Њујорк рече дека луѓето со потешка форма на Ковид можат да развијат нарушувања на срцевиот ритам познати како аритмии. Тој додаде дека може да предизвика конгестивна срцева слабост (конгестивна срцева слабост), што значи дека едната или другата комора не е во можност да ја исцеди целата количина на крв, како и воспаление на срцевиот мускул.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum