Крадец се соочил со баба (67), но не знаел дека е мајстор за боречки вештини

2 октомври, 2020
d159f263-8635-4b95-a358-8bc5df2db39d

Крадецот кој упаднал во станот на 81-годишната Елизабет Мек Креј во надеж за лесен плен, брзо на болен начин дознал дека донел погрешна одлука.

На старицата ѝ помогна 67-годишната Лоренца Марухо, која тренира боречки вештини веќе 26 години и има црн појас во џиу џитсу. Иако е висока само 150 сантиметри и тежи 45 килограми, Лоренца лесно го надмина крадецот кој ја нападнал нејзината соседка.

Лоренца за американскиот Си-Би-Ес изјави дека слушнала врескање на соседката во чиј стан влегол маж кој ја зграпчил и ја тресел, а таа паднала на подот. Таа ја зграпчила бејзбол палката и ѝ помогнала.

“Јас се пикнав меѓу нив двајца, скокнав врз него и почнав да го удирам. Тој стана и сакаше да ми ја свитка раката, но наместо тоа, јас ја свиткав неговата. Почна да вика дека го повредувам, а јас му реков дека не ми е гајле тоа му се случува затоа што немаше право да ја напаѓа старицата “, рече Луиза.

Нејзините борбени способности ја шокирале и соседката која ја одбранила.

“Не очекував дека таа мала жена е толку храбра. И реков да внимава бидејќи може да нè убие, а таа одговори:” Не вечерва “, рече Елизабет.

Старицата по нападот била примена во болница, но таа била ослободена следниот ден.

Напаѓачот Доналд Роберт Прествуд (59) е уапсен под сомнение за напад на постаро лице, а му е одредена кауција од 150 илјади долари, што е 967,5 илјади куни