ЉУБОВТА НЕ ПОЗНАВА ГОДИНИ: 73 годишниот Гете беше заљубен во 19-годишна девојка

19 октомври, 2020
ленка

Сите знаеме за големата платонска љубов помеѓу Лаза Костиќ и Ленка Дунџерски, од која се роди најубавата српска љубовна песна „Санта Марија дела поздрав“. Сепак, нашиот Лаза не беше едннствен што сакаше жена многу помлада од себе. Големиот Гете имал таква убов.

Германски писател, политичар, поет, научник, филозоф, еден од најважните фигури на европскиот неокласицизам и романтизам на крајот на 18-тиот и почетокот на 19-тиот век, Јохан Волфганг Гете имал бројни љубови во својот живот, Улрике фон Левецов била последната жена што ја сакал.

Славниот Гете, кога станува збор за љубовта, никогаш не се грижел. Како 16-годишник се заљубил во тригодишната Ана Катарина Шонкопф.

Различните социјални класи на кои им припаѓаа, а пред се неговата возраст, беа пречка за посериозна врска. Кога Ана го остави, Гоце се разболе сериозно, па го напушти Лајпциг поради туберкулоза и се врати дома во Франкфурт.

Ани му посвети 15 песни и четири приказни на Гете.

Тој жалеше една година и шест месеци поради својата прва љубов, па студиите ги продолжи во Стразбур, каде се вљуби во Фредерик Брион. После една година врска, тој реши да ја напушти и да ја остави со скршено срце.

Кога се најде на една топка во 1772 година, Гете се сретна со Шарлот Баф, која имаше 23 години и беше свршена во 1768 година со Кристијан Кестнер. Поради тоа, Гете не престана да се додворува. А, љубовниот триаголник толку многу го инспирираше што ја трансформира Шарлот во ликот на Лоте во романот „Тешко на младиот Вертер“.

Неговото срце тогаш го освои Ана Елизабет Шонеман, убава 16-годишна девојка, ќерка од богато банкарско семејство.

Само по неколку, Гете ја раскина свршувачката со неа затоа што не се чувствуваше добро во круговите на Лили и не сакаше обврска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum