Мистерии од кои се леди крвта: Брутални и мистериозни убиства кои никогаш не се разјаснети!

25 октомври, 2020
189207_shutterstock-311259293_ls (1)

1. Момчето од кутијата

Момче на возраст од четири до шест години е пронајдено во картонска кутија во 1957 година во северо-источна Филаделфија. Тој беше завиткан во ќебе, рацете беа внимателно свиткани над стомакот, а ноктите беа уредно средени. И покрај напорите на полицијата, ова злосторство никогаш не било решено, додека идентитетот на момчето остана засекогаш мистерија.

2. Убиство на американскиот рапер Тупак Шакур

По еден боксерски натпревар меѓу Мајк Тајсон и Брус Шелдон во Лас Вегас во 1996 година, непознати напаѓачи испукале 13 куршуми во автомобилот на славниот рапер Тупак Шакур и неговиот пријател Судс Најт, коосновач на Death Row Records. Напаѓачот никогаш не бил пронајден, па дури и години по убиството, многу фанови развиле теории за тоа кој е виновен за неговото убиство. Главната теорија беше дека станува збор за рап шоу.

3. Црна Далија

Холивудската старлета Елизабет Шорт (22) беше убиена толку брутално во 1947 година, што сликите за убиството беа скриени пред јавноста. Нејзиното тело, кое било исечено во пределот на колкот, било пронајдено на запуштен заговор во Лос Анџелес. Засекот бил хируршки прецизен, а нејзините остатоци биле оставени во одредена положба, очигледно со умисла. И покрај бројните признанија и писма кои на крајот се покажаа лажни, случајот остана нерешен. Новинарите ја нарекоа Елизабет Црна Далија, веројатно затоа што носеше црна облека кога последен пат беше видена жива. Нејзиното скандалозно убиство служеше како инспирација за бројни филмови и книги.

4. Убиства на фармите во Хинтеркаифек

На изолираната фарма Хинтеркаифек во Германија, во 1922 година, шест лица биле претепани до смрт со стап, а меѓу нив имало дури и две деца. Убиецот живеел на фармата со денови, пред да исчезне.

5. Убиства на езерото Бодом

Во 1960 година се случи масакр на езерото Бодом во Финска, кога едно или повеќе лица убија тројца тинејџери со тап предмет, додека четвртиот кој беше со нив, Нилс Вилхелм Густафсон, преживеа. Водел нормален живот до 2004 година, кога бил осомничен и после тоа бил обвинет. Една година подоцна, окружниот суд го прогласи Густафсон за невин и сите обвиненија против него беа отфрлени, додека случајот за убиствата од езерото сè уште е вистинска мистерија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum