Мудрост: Најдобрите совети на годината!

9 септември, 2020
earth-2611137_1920-678x394

Лошите периоди се минливи. Тие не траат долго. Изберете ги вашите битки. Секој ден се будите во исто време. Не ги сфаќај работите лично. Животот е премногу краток за да го потрошите на работи што не ве интересираат.

Оваа година, кога научивме толку многу за нашите ограничувања, но исто така и за нашата сила, кои се мудростите што сè уште звучат вистинити?

„Наопаку“ ги замоли читателите на „Гардијан“ нивните омилени совети како да се справат во овие тешки моменти.

За кризата

„Издржете и спасете се за посреќни времиња.

Утка Фишер, Будимпешта, Унгарија (се однесува на Енеида на Виргилиј)

Најдобриот совет што некогаш го добив беше од мојот психотерапевт: „Во ред е понекогаш да се чувствувам меланхолија.“ Со оглед на сегашната криза, се чини дека е многу соодветно!

Каткарт, Јоркшир, Велика Британија

„Lifeивотот не чека да помине бурата, животот учи да танцува на дождот“.

Памела Сандерс, Сафолк, Велика Британија

Одличен совет за трпеливост во авион во САД кој доцнеше со полетувањето. Капетанот рече: „Јас секогаш велам дека попрво би бил овде посакувајќи да бев горе, отколку горе да посакам да бев овде.“ Никогаш не го заборавив!

Емлин Вилијамс, Милтон Кинц, Велика Британија

За среќата

„Едноставно, тогаш го забележавме. Нешто што правиш. Некој што го сакате и ви возвраќа со убов. Нешто за очекување “.

Томас Хауард, Бристол, Велика Британија

„Успехот не води до среќа; среќата води кон успех, затоа изберете што ве прави среќни. Програмирани сме за успех, но успехот обично значи дека границите се поместени, така што успехот се редефинира, а среќата е сè уште недостижна “.

Иан Додс, Морашир, Велика Британија

„Мојот совет кон себе кога се чувствувам премногу фрустриран е:‘ Намали ги очекувањата! Бидете задоволни со она што го имате, бидејќи веројатно е доволно добро. Можеше да биде полошо! ’И погоди што, работи секој пат. Без разлика дали се чувствував лошо заради слабиот напредок на проектот на кој работам, недостаток на помош во домашните работи, некои несовршености во градината, непојавување мајстори, лелекаат родители на училиште кои сè уште одбиваат да се вклучат во работата или што било друго, кога ќе си речам да се спуштам моите стандарди и задоволен сум од досегашниот напредок, секогаш се чувствував многу подобро “.

Фелисија Мадригал, хотел Мексико

„Еден совет што често го паметам (по блиска средба со смртоносна болест): облечете го вашиот најубав фустан, користете го вашиот најдобар порцелан, испијте го вашето најдобро вино; не го зачувувај за подоцна – можеби е доцна подоцна – ако те прави среќен, искористи го сега “.

Валерија Рихтер, хотел Данска

За перфекционизмот

„Во фуснотата на нашиот рецепт за семеен сос, мојата баба од Сицилија, Кармела Ломбарди, напиша:„ Не биди скржав, но не претерувај “. Мислеше на пармезан, но јас се обидувам да го применам на сè во животот“.

Дина Ломбарди Тунмер, Брајтон, Велика Британија

“Заменете го” треба “со” може “.”

Линдзи Картер, Девон, Велика Британија, цитирајќи го „Умниот готвач“

„Понекогаш нештата не мора да бидат 100 проценти совршени. Понекогаш се доволни 70 или 80 проценти. ‘Ова е советот што ми го даде најдобриот менаџер што некогаш сум го имал на 26-годишна возраст, давајќи ми моќ истовремено учејќи ја рамнотежата помеѓу работата и животот. “

Бегона Дијаз, Мадрид, Шпанија

„Не станува збор за она што го имате или немате; станува збор за тоа што го гледате и како го гледате “.

Френк Калдвел, Тексас, САД

За контролата

„Јас сум семеен лекар, полу-пензиониран. Кога првпат го изведов стажирањето, ги искарав пациентите кои си наштетија, и покрај мојот најискрен и најсрдечен совет. Јас и самиот добив совет што го имав при срце: ‘Не преземај одговорност таму каде што немаш авторитет. Тоа е рецепт за лудило. ‘ Тоа им го пренесов на многу луѓе кои се бореа со вина за ситуации во кои немаат контрола “.

Шарлин Локнер, Онтарио, Канада

„Пред дваесет години, кога некој од мојот час по јога се пожали дека нема време за вежбање во текот на неделата, инструкторот остро одговори. ‘Секако дека немате време. Мора да го сториш тоа! ‘“

Оттогаш, никогаш, никогаш не сум рекол дека немам време.

Кеј Присли, Ломбардија, Италија

„Фокусирајте го времето на работите што можете да ги промените, а не на работите што не можете“.

Симон Ман, Сингапур

„Ако немате одговор, поставете прашање“.

Кирстин Белхаус, Newујорк, САД

„Никогаш не плашете се да кажете дека не знаете“.

Лин Јазеко, Торонто, Канада

„Секој ден се будам во исто време“.

Целиот живот имав променливи навики за спиење и сметав дека лизгањето кон многу доцна кревет (02:00 или подоцна) е неизбежно, само дел од мојата физиологија и затоа е тешко да се смени. Сепак, на почетокот на оваа година, прочитав книга од лекар за спиење. Се е променето. Имам редовно време за спиење (12:00 – 8:00 часот) и не чувствувам замор. Не е тешко да се следи, и едноставно функционира “.

Фиона Нилсон, Мелбурн, Австралија

За самодовербата

„Никогаш не можам навистина да знам што мислат другите за мене и во секој случај не ми е гајле.

Доналд Пикеринг, Емилија-Ромања, Италија

„Не би ве интересирало што мислат луѓето за вас, ако знаете колку ретко го прават тоа.

Enен Мејсон, Милтон Кинц, хотел Велика Британија

„Во одделот за посебни потреби на мојата ќерка (пред многу години), постер беше пред влезот“.

Велеше: ‘Убаво е да се биде важен. Но, многу е поважно да се биде убав “.

Лин Морган, Сомерсет, Велика Британија

За неуспехот

„Бев вознемирен за нешто што го направив и заврши со катастрофа. Мојот драг татко ми рече: „Никогаш никој не научил ништо со тоа што правилно.“ Често им го кажувам тоа на луѓето “.

Луси Конели, Дорсет, Велика Британија

Јас го засновам мојот став „искористете шанса“ на акронимот: FAIL = Прв обид за учење.

Ник Кембел, Лондон, Велика Британија

„Мојата братучетка Елизабета наслика голема нова куќа, обидувајќи се да ја заврши работата на време. Кога ми ја покажа областа што требаше да ја насликам, нејзиниот совет беше: ‘Не прави многу добра работа.’ Со текот на годините, им го давав тој совет на другите “.

Ненси Алан, Саскатун, Канада

И, конечно, неколку интересни одговори

„Мојот шеф еднаш ми даде многу корисен совет за работа:„ Понекогаш е подобро да се извинам отколку да побарам дозвола “.

Сепиде Јавахеријан, хотел Белгија

„Татко ми ми рече никогаш да не купувам ефтина боја. Тој исто така рече „никој не сака паметни телефони“ и „не биди досаден“. Би сакал да го слушав тоа, а не дека дознав сега “.

Ник Стразбур, Лондон, Велика Британија

„Од мајката на ќерката: Никогаш немојте да бидете финансиски зависни од маж“.

Фиона Камерон, Нов Јужен Велс, Австралија

„Животот е премногу краток за да се наполнат печурки. “Ова беше совет што ми го даде еден пријател од колеџ кога се чувствував незадоволен од многу работи што се случуваа во тоа време. Годината беше 1988 година. Советот секогаш ми изгледаше смешен, но тој ме промени радикално. Сфатив дека во животот има многу повеќе отколку да се грижиш за ситници. Тој секогаш ме држеше на земја “.

Бола Ротиби, Сасек, Велика Британија

Најдобриот совет што го слушнав треба да биде „Не е мој циркус, не се мои мајмуни“.

Таника Клан, Нов Јужен Велс, Австралија

Кој ви даде совет што никогаш нема да го заборавите?

Оставете ја најдобрата мисла што ве води низ животот во коментарите.